برگرداندن عشق از دست رفته و رابطه خراب شده با سه مرحله روانشناسی

برگرداندن عشق از دست رفته و رابطه خراب شده با سه مرحله روانشناسی

از دست دادن کسی که دوستش داریم اتفاقی است که در زندگی بسیاری از ما رخ داده است. گاهی به دلیل اشتباهات سطحی و گاهی به دلیل تفاوت‌های عمیق روابط ما به شکست خورده‌اند ولی ما مشتاقانه به دنبال راهی برای بازگرداندن عشق از دست رفته خود و بازسازی رابطه بوده‌ایم زیرا بر این باور بوده‌ایم که این رابطه ارزش حفظ کردن و بازسازی را دارد و از همه مهم‌تر ما هنوز هم به آن شخص علاقه بسیاری داریم. در این شرایط کمک گرفتن از یک مشاور روانشناس باتجربه می‌تواند بهترین تصمیم برای شروع این تلاش پرماجرا باشد. مشاورین میم همواره آماده ارائه راهنمایی‌های لازم در این خصوص به شما هستند.

مشاورین ما تا به حال با مراجعه کنندگان بسیاری مواجه شده‌اند که بعد از اتمام رابطه، اعم از رابطه دوستی، نامزدی یا ازدواج، نمی‌توانند کسی که دوستش داشته‌اند را فراموش کنند و به دنبال راهی برای بازگرداندن او هستند اما هر تلاشی که کرده‌اند نتیجه عکس داشته و عشقشان را از آن‌ها دورتر کرده است. در این مواقع علم روانشناسی به کمک افراد می‌آید تا بدانند در چه زمان‌هایی اشتباه کرده‌اند و در چه موقعیت‌هایی بهترین عملکرد را داشته‌اند. مشاورین ما در سامانه میم، آماده‌اند تا به شما برای پیدا کردن این نقاط طلایی که کلید برگرداندن عشق سابق خود به زندگیتان است، کمک کنند.

در صورت تمایل می‌توانید به صورت آنلاین یا تلفنی با مشاورین میم در ارتباط باشید. "اپلیکیشن میم" نیز یکی دیگر از راه‌های ارتباطی و روشی برای دریافت اطلاعات مورد نیاز شما در این زمینه می‌باشد. همچنین اگر برای بازگرداندن عشق از دسته رفته خود به رابطه‌تان سؤالاتی از مشاور دارید می‌توانید آن‌ها را در قسمت "سؤالات و تجربیات خود را با ما درمیان بگذارید" مطرح نمایید.

مرحله به مرحله تا بازگرداندن عشق از دست رفته با راهکارهای روانشناسی


مرحله به مرحله تا بازگرداندن عشق از دست رفته با راهکارهای روانشناسی

اگر تصمیم گرفتهاید عشق قبلی خود را دوباره بازگردانید و مطمئن هستید که این صحیح‌ترین کار در موقعیت حاضر است می‌توانید از راهکارهای زیر استفاده کنید اما دقت داشته باشید بهترین و اولین راهکار مراجعه به مشاور و کمک گرفتن اختصاصی از اوست زیرا در این صورت هم اطمینان پیدا می‌کنید که تلاش برای بازگرداندن کسی که عاشقش بوده‌اید کار درستی است یا خیر و هم راهکارهای مناسب و شخصی‌سازی شده را دریافت می‌کنید زیرا به هر حال افراد با جنسیت‌ها و شخصیت‌های متفاوت ممکن است نسبت به راهکارهای یکسان واکنش‌های مختلفی داشته باشند.

مرحله اول:از انجام این اشتباهات دوری کنید

نخستین توصیه ما به شما این است که با بزرگترین اشتباهاتی که افراد پس از جدایی انجام می‌دهند، آشنا شوید و از آنها اجتناب کنید. این اشتباه‌ها نه تنها عشق قبلیتان را از شما دورتر می‌کند، بلکه باعث می‌شود که احساس طرد شدن و بی‌ارزش بودن کنید.

محتاج و ملتمس بودن

التماس کردن یکی از متداول‌ترین واکنش‌ها پس از جدایی است. اگر عشق‌تان می‌خواهد از شما جدا شود، التماس کردن تصمیم او را تغییر نمی‌دهد. عجز و لابه کردن فقط شما را یک فرد محتاج و درمانده نشان می‌دهد که اصلاً جذاب نیست. فکر می‌کنید که همسرتان می‌خواهد از شما جدا شود تا شما به او التماس کنید تا برگردد؟ هیچ کس نمی‌خواهد با یک فرد درمانده زندگی کند. حتی اگر التماس‌هایتان نتیجه بدهد، مجبور خواهید بود که نقش یک بله قربان‌گو را در رابطه‌تان ایفا کنید.

پس از خواهش و التماس نوبت به پذیرش بی‌قید و شرط می‌رسد. در این مرحله با هر شرایطی کنار می‌آیید و ارزش خود را زیر پا می‌گذارید. هر چیزی را که عشق سابق‌تان می‌گوید، بدون چون و چرا و بدون رضایت می‌پذیرید. عزت نفس، شادی، رویاها و تمام زندگیتان را قربانی می‌کنید تا بتوانید با عشق قبلی‌تان باشید. برخی صرفاً به این خاطر این وضعیت تحقیرآمیز را تحمل می‌کنند تا احتمال برگرداندن عشق از دست رفته در آینده از بین نرود. این حقارت پی‌آمد مستقیم التماس کردن است. عشق سابق‌تان با خودش فکر می‌کند که: "اگر این‌قدر به من نیاز داری، باید هر چیزی را که می‌گویم، چشم بسته قبول کنی." در اکثر موارد اگر این وضعیت را قبول کنید، عشق قدیمی‌تان شما را دم دست خود نگه می‌دارد تا نیازهای جنسی و عاطفی‌اش را برآورده کنید، اما هیچ تعهدی به شما نمی‌دهد. اگر هم رابطه متعهدانه‌ای را شروع کنید، این رابطه احتمالاً غمگین و کسالت‌بار و حتی توام با سوءاستفاده است. به علاوه رابطه‌ای که یک طرف آن دائم تحقیر شود، محکوم به شکست است. بنابراین اگر می‌خواهید عشق قبلی‌تان را برگردانید و به او فرصت دوباره بدهید، لطفاً خودتان را دست‌کم نگیرید.

فاجعه تلفن

این روزها روش‌های متفاوتی برای تماس گرفتن با دیگران وجود دارد، می‌توانید زنگ بزنید، پیام بدهید، صفحه فیسبوک یا ایسنتاگرام و ... را دنبال کنید. وسایل پیشرفته ارتباطی زمینه را برای یکی از بدترین خطاهای پس از جدایی آماده می‌کند، دو یار جدا شده دائماً برای هم پیام می‌فرستند و گاهی اوقات بیشتر از صدها یا هزاران پیام را در طول روز رد و بدل می‌کنند. فقط تصور کنید که نمی‌خواهید با یک نفر حرف بزنید و او  هر ۵ دقیقه یک بار برای شما پیام می‌فرستد. صندوق پست الکترونیکی‌تان مملو از هزاران نامه‌ای می‌شود که حتی به یکی از آنها جواب نداده‌اید. نظرتان راجع به چنین آدمی چیست؟ آیا حاضرید رابطه جدیدی را با او شروع کنید؟ در نتیجه، پیام دادن به عشق قبلی‌تان و مکررا تماس گرفتن با او هیچ کمکی برای برگردندان او نمی‌کند. اگر می‌خواهید عشق‌تان را برگردانید، باید اجازه دهید که مدتی تنها باشد. همچنین خودتان نیز مدتی بدون او زندگی کنید. این تماس‌ها و پیام‌های سماجت‌آمیز هیچ کمکی نمی‌کند.

به ما اعتماد کنید، همسر سابق‌تان می‌داند که چقدر او را دوست دارید و می‌داند که به او اهمیت می‌دهید، می‌خواهید شاد باشد، می‌خواهید او را شاد کنید و این که همدیگر را کامل می‌کنید. او نیز بخشی از رابطه عاشقانه‌تان بوده است و احتمالاً او نیز نگران‌تان است. آگاهی نداشتن از عشق و علاقه دلیل جدایی نبوده است و عشق قدیمی‌تان تمایلی به شنیدن این حرف‌ها ندارد. این ابراز علاقه‌ها صرفاً باعث می‌شود که همسر سابق‌تان حالت تدافعی بگیرد. اگر همسر سابق‌تان بنا به دلیلی تصمیم به جدایی گرفته باشد، هر بار که شما عشق بی‌پایان خود را به او ابراز می‌کنید، باعث می‌شوید که دوباره به آن دلیل فکر کند.

آیا هر روز پست‌های غمگین در صفحه اینستاگرام خود می‌گذارید؟ آیا امیدوارید که عشق قبلی‌تان این پیام‌ها را ببیند و به سویتان برگردد؟ هر بار که او زنگ می‌زند، به او می‌گویید که چقدر دلتان برایش تنگ شده و چقدر بدون او احساس تنهایی می‌کنید؟ آیا فکر می‌کنید که نامزد سابق‌تان از سر ترحم حاضر می‌شود که دوباره شما را قبول کند؟ قبل از هر چیز باید بدانید که شروع دوباره رابطه به دلیل تنها ماندن فکر خوبی نیست. این تنهایی صرفاً یکی از علائم جدایی است و هر فردی پس از جدایی چنین حسی دارد. مطمئن باشید که این تنهایی تا ابد دوام نمی‌آورد. به علاوه این رفتار ترحم‌برانگیز جذابیت‌تان را نزد عشق قبلی‌تان کاهش می‌دهد. حتی اگر او دلش برای شما بسوزد، حاضر نیست که از سر ترحم نزد شما برگردد. هیچ کس نمی‌خواهد با یک فرد غمگین زندگی کند. اگر می‌خواهید عشق قبلی‌تان را برگردانید، باید شاد بودن را یاد بگیرید. اگر هم نمی‌توانید، دست‌کم مانند یک فرد مفلوک درمانده رفتار نکنید.

مرحله دوم: "شما"

عنوان مرحله دوم این راهنما "شما" است، چرا که کاملاً به شما اختصاص دارد. در این مرحله می‌توانید تمام آسیب‌هایی را که با انجام کارهای اشتباه توضیح داده شده در مرحله یک به خودتان وارد کرده‌اید، جبران کنید. حتی اگر مرتکب این اشتباهات نشده‌اید، باز هم باید توصیه‌های این مرحله را جدی بگیرید، چون این بخش حیاتی‌ترین مرحله برای ازسرگیری رابطه است. مهم‌ترین درس مرحله دو این است که از متمرکز شدن بر روی عشق سابق‌تان دست بردارید و بر خودتان متمرکز شوید. به علاوه همسر یا نامزد سابق‌تان در دوران جدایی نظر خوشایندی درباره شما ندارد. ممکن است جذابیت‌تان را قبل از جدایی برای عشق سابق‌تان از دست داده باشید و دلیل این بی‌علاقگی هر چه که باشد، هنوز در ذهن او پابرجا باشد. اگر با همسر سابق‌تان تماس نگیرید، به او فرصت می‌دهید تا تمام خصوصیات منفی فرضی شما را فراموش کند و به یاد خوبی‌هایتان بیفتد. بهترین بخش قطع تماس این است که در ذهن او شخصیتی قوی پیدا می‌کنید که محتاج او نیست. گاهی اوقات همین طرز فکر برای بازگشت او به سوی شما کافی است. توصیه می‌کنیم که حداقل یک ماه با او تماس نگیرید. اگر فکر می‌کنید که به زمان بیشتری نیاز دارید، باز هم تماس گرفتن را، دست‌کم چند هفته به تعویق بیاندازید. اگر لازم است که نامزد یا همسر سابق‌تان را به دلایل شغلی یا به خاطر فرزندان‌تان ببینید، فقط درباره کار یا بچه‌ها با هم حرف بزنید و کمترین اشاره‌ای به احساسات یا رابطه خود نکنید. هدف این است که در خلال این یک ماه احساس بهتری نسبت به خود پیدا کنید. رعایت توصیه‌های زیر کمک می‌کند تا در این کار موفق شوید.

استراحت کنید و آرامش داشته باشید

پس از جدایی با موجی از احساسات مختلف روبرو می‌شوید. مدام به عشق سابق‌تان فکر می‌کنید، عصبانیت، ناراحتی، نفرت، حس گناه و حتی بی‌اعتمادی دائماً حالتان را دگرگون می‌کند. تمام این احساسات واکنش طبیعی ذهن پس از چنین شکست بزرگی است، اما اگر قصد برگرداندن عشق‌ از دست رفته‌تان را دارید، این حجم از احساسات ناخوشایند فرصت شروع دوباره را به خطر می‌اندازد. تحت چنین شرایطی به راحتی ممکن است دچار حمله عصبی شوید و کار احمقانه‌ای انجام دهید. به احساسات‌تان مجال بروز بدهید و به خودتان زمان بدهید تا آرام شوید. باید از جسم و روح خودتان مراقبت کنید. به همین دلیل است که باید هر کاری را که در توان دارید، برای آرام کردن خودتان انجام دهید.

هر از گاه افکار منفی و ناخوشایند به ذهن‌تان هجوم می‌آورد و نسبت به کل زندگی بدبین‌تان می‌کند. فکرهایی مانند تصورات زیر واقعاً آزاردهنده‌اند:

  • در تنهایی خواهم مرد.
  • هیچ وقت کسی را مانند عشق قبلی‌ام پیدا نخواهم کرد.
  • هرگز نمی‌توانم دوباره عاشق شوم.
  • هرگز نمی‌توانم دوباره به کسی اعتماد کنم.

مسلماً می‌دانید که چنین فکرهایی دروغ‌اند. اما شاید ندانید که با تکرار کردن این تصورات در ناخودآگاه خود به خودتان آسیب می‌زنید. ضمیر ناخودآگاه آنچه را که به خودتان می‌گویید، باور می‌کند. بنابراین چنین خودگویی‌هایی فقط اعتماد به نفس‌تان را کاهش می‌دهد و شانس یافتن شادی دوباره را از شما می‌گیرد. در اعماق وجودتان می‌دانید که زندگی زیبا است و دوباره عشق را در کنار همسر سابق‌تان یا فرد دیگری پیدا خواهید کرد. هر اتفاقی که بیفتد، مطمئن باشید که شایستگی یک زندگی فوق‌العاده را دارید و روزی به آن خواهید رسید. بنابراین هر بار این فکرهای منفی به ذهن‌تان خطور کرد، آنها را از ذهن خود پاک کنید و به خودتان یادآوری کنید که چه چیزهایی از زندگی می‌خواهید. احتمالاً می‌خواهید که:

  • دوباره عاشق شوید.
  • شادی را پیدا کنید.
  • موفقیت را در آغوش بگیرید.
  • به هر چیزی که دوست دارید، در زندگی برسید.

جدایی بسیار آزاردهنده است و روح و ذهن‌تان پس از شکست عشقی با غم و اندوه عجین می‌شود. به نظر می‌آید که عواطف‌تان افسار افکارتان را به دست گرفته است. بنابراین اگر دلتان برای عشق قدیمی‌تان تنگ شده باشد، شاید فکر کنید که او فرد ایده‌آلی برای شما بوده است. اما واقعیت خلاف این است، در واقع می‌توان تضمین کرد که او بی‌عیب و نقص نبوده است. عشق قبلی‌تان مانند هر فرد دیگری در این کره خاکی عیب‌هایی داشته است و رابطه‌تان، حتی اگر باورش به نظرتان سخت بیاید، چندان هم فوق‌العاده نبوده است. چطور می‎توان این‌قدر با اطمینان نظر داد؟ خوب اگر رابطه‌تان عالی بود، جدا نمی‌شدید. لازم است که تمامی جوانب منفی و مثبت رابطه و همسر سابق‌تان را در نظر بگیرید. تمام زوج‌های دنیا با هم دعوا می‌کنند، اما اگر این جروبحث‌ها به جدایی بیانجامد، به احتمال زیاد مشکلی جدی در رابطه‌شان وجود داشته است. درباره رابطه‌تان عاقلانه فکر کنید. اجازه ندهید که احساسات‌تان بر عقل‌تان غلبه کند. اگر فرزندتان در چنین شرایطی قرار داشت، آیا اجازه می‌دادید که دوباره نزد عشق سابق‌اش برگردد؟ اگر در انتها تصمیم گرفتید که رابطه‌تان را دوباره شروع کنید، سعی کنید که نقص‌های آن را به یاد بیاورید و ببینید که آیا می‌خواهید برای برطرف کردن آنها تلاش کنید. آیا فکر می‌کنید تغییر دادن خودتان کمکی به بهبود رابطه بعدی‌تان، حتی با فرد دیگری می‌کند؟ اگر این طور است، تغییر دادن خودتان را شروع کنید.

از زندگی لذت ببرید

حتی اگر در درون احساس بدبختی می‌کنید، باید خودتان را مجبور کنید که از زندگی لذت ببرید. هزاران کار وجود دارد که در دوران پس از جدایی می‌توانید انجام دهید. با دوستان‌تان بیرون بروید، یک سرگرمی جدید پیدا کنید، عادات محبوب قدیمی‌تان را دنبال کنید، ورزش کنید و باشگاه بروید تا اندام‌تان متناسب شود، در کلاس یوگا یا مدیتیشن ثبت نام کنید، کارهای خیریه و داوطلبانه انجام دهید، در جمع‌های خانوادگی حاضر شوید و ... . اگر دائماً به همسر یا نامزد سابق‌تان فکر نکنید، متوجه می‌شوید که هزاران کار لذت‌بخش را می‌توانید خودتان به تنهایی انجام دهید و واقعیت این است که شاد بودن برایتان ضروری است و کمک می‌کند تا دیدتان نسبت به زندگی تغییر کند، کاری که با یکجا نشستن روی کاناپه و خوردن بستنی و تماشای فیلم در خلوت خودتان انجام نمی‌شود.

مدت زمان ماندن در مرحله ۲ به این موضوع بستگی دارد که چقدر طول می‌کشد تا نسبت به خودتان و زندگی‌تان نظر مثبتی پیدا کنید. از یاد نبرید که مرحله دوم کاملاً مربوط به خود شما است. هر زمان فکر کردید که آماده هستید، مرحله بعد را شروع کنید.

مرحله سوم: جذب دوباره

آتش عشق را دوباره روشن کنید

مرحله سوم زمانی است که می‎خواهید آتش عشق را دوباره روشن کنید. شاید فکر کنید که عشق قدیمی‌تان در حال حاضر علاقه‌ای به شما ندارد، اما این حس درست نیست. واقعیت این است که او روزی واله و شیدای شما بوده است، بنابراین مسلماً بعضی خصوصیات شما برای او جذاب است. تنها کاری که باید انجام دهید، این است که محاسنی که روزی عاشق آنها بوده، به یادش بیاورید. در واقع نیازی به یادآوری نیست، آنها خودشان دوباره خودشان را نشان می‌دهند، فقط کافی است که با او تماس بگیرید. مرحله دوم مهم‌ترین بخش مرحله سوم است. بله، درست خواندید، اگر از موفقیت خود در مرحله دوم مطمئن نیستید، مرحله سوم را شروع نکنید. اگر هنوز موجودی درمانده، محتاج، ناراحت یا مجنون و شیفته هستید، تماس گرفتن با عشق سابق‌تان محکوم به شکست خواهد بود.

برای تماس گرفتن با عشق سابق‌تان راه‌های مختلفی مانند تماس تلفنی، پیامک، ایمیل، شبکه‌های اجتماعی و حتی نامه دارید. وسیله برقراری ارتباط به اندازه آنچه می‌خواهید بگویید، اهمیت ندارد، البته طبق تجربه‌ای که مشاورین ما از راهنمایی هزاران نفر به دست آورده‌اند، نامه دستنویس بهترین انتخاب است. حرف‌هایی هست که اگر آنها را به عشق سابق‌تان بزنید، شانس ترمیم رابطه‌تان چندبرابر می‌شود. در قسمت‌های بعد با این حرف‌های تاثیرگذار آشنا می‌شوید.

زمان انتظار به پایان رسیده است و باید با عشق سابق‌تان ملاقات کنید. وقتی با همسر یا نامزد قبلی‌تان تماس می‌گیرید، حتماً از او درخواست ملاقات کنید. اما دقت کنید که این ملاقات را یک قرار عاشقانه ننامید و به هیچ وجه درباره برگشت به یکدیگر صحبت نکنید. فقط بگویید که می‌خواهید از حال او خبر بگیرید. سعی کنید که قرار کوتاهی مانند ناهار یا نوشیدن قهوه را هماهنگ کنید. قرار باید در محلی باشد که اگر کارها بر وفق مراد پیش نرفت و معذب شدید، بتوانید آنجا را به راحتی ترک کنید. دلیل دیگری که توصیه می‌کنیم، این قرار کوتاه باشد این است که ادامه کار را به تصورات عشق‌تان بسپارید. با یک لبخند مسحورکننده و اعتماد به نفسی که از تمام وجودتان ساطع است، سر قرار حاضر شوید، یک گفتگوی کوتاه دوستانه داشته باشید و بعد خداحافظی کنید. به این ترتیب عشق سابق‌تان مدام به این قرار کوتاه فکر خواهد کرد. به خاطر بسپارید که در این ملاقات اصلاً نباید درباره رابطه‌تان صحبت کنید. فقط درباره اتفاقات معمول زندگی خودتان حرف بزنید و از او درباره زندگی‌اش بپرسید. بنابراین می‌بینید که مرحله دوم چقدر مهم است، چون باید واقعاً اتفاقی در زندگی‌تان افتاده باشد، تا بتوانید درباره آن صحبت کنید، مسلماً نمی‌توانید به او بگویید که تمام آخر هفته را جلوی تلویزیون دراز کشیده‌اید. راه‌های دیگری نیز برای داشتن یک قرار موفق وجود دارد. به او روحیه تزریق کنید و کاری کنید که دوباره جذب شما شود. البته در این راهنمای مختصر نمی‌توانیم تمام اطلاعات را در اختیارتان قرار بدهیم. اگر در این باره به اطلاعات بیشتری نیاز دارید می توانید از مشاوران میم سوال کنید.

باید دوباره همان فردی بشوید که او عاشقش شده بود. البته نه، باید بهتر از آن آدم قبلی بشوید. باید به او نشان بدهید که دیگر آن آدم مفلوک و بازنده‌ای نیستید که به او برای ماندن التماس می‌کرد. به احتمال زیاد او تصورات منفی بسیاری راجع به شما پیدا کرده است، باید این تصورات را از بین ببرید و خود جدید و جذاب‌تان را به او نشان دهید.

زمانبندی برای برگرداندن عشق‌تان بسیار مهم است. اگر سریع عمل کنید، او را از خودتان دور خواهید کرد، کند باشید، او فراموش‌تان می‌کند و به دیگری می‌پیوندد. یک قاعده و قانون علمی برای تعیین زمانبندی مناسب وجود ندارد. به موقع عمل کردن هنری است که با تجربه به دست می‌آید و نمی‌توان آن را در یک راهنمای کوتاه آموزش داد.

"کپی فقط با ذکر منبع و لینک بلامانع است"