مشاوره-برای-پیشگیری-از-طلاق-و-جدایی-چه-راهکارهایی-را-ارائه-می_دهد؟2

مشاوره برای پیشگیری از طلاق و جدایی چه راهکارهایی را ارائه می‌دهد؟

تاریخ آخرین بروزرسانی :

اشتراک گذاری

فیسبوک
تلگرام
توییتر
واتساپ

در کدام زمینه می‌تونیم کمکتون کنیم؟

رزرو نوبت مشاوره

مشاوره روانشناسی برای

ایرانیان خارج از کشور

مشاوره

02122024728
رزرو نوبت

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

عضویت در خبرنامه

مشاوره برای پیشگیری از طلاق و جدایی چه راهکارهایی را ارائه می‌دهد؟

هیچ یک از زوجین نمی‌پذیرد که به دلیل هوا و هوس به فکر طلاق افتاده است. غالباً دو نفر سخت تلاش می‌کنند تا خودشان این مشکل را حل کنند زیرا خود را تنها می‌یابند، قادر به ترمیم روابط نبوده و به موفقیت‌آمیز بودن ادامه دادن رابطه ایمان ندارند. دلایل اصلی طلاق و جدایی زوج‌ها ممکن است بسیار متفاوت باشد، در برخی موارد ممکن است دلیل آن یک اتفاق مانند خیانت، فشار مالی یا مواجهه با اندوه و مرگ باشد. در برخی مواد نیز ممکن است به مرور زمان ارتباطات آنها با هم و اعتمادشان نسبت به هم از بین برود. مهم نیست که دلیل طلاق چه باشد، این می‌تواند از نظر عاطفی غیرقابل تحمل باشد و باعث دل‌شکستگی عمیق و ناخواسته هر دو طرف شود. یکی از راهکارهایی که افراد در این شرایط به کار می‌گیرند تا زندگی خود را از طلاق نجات دهند مراجعه به مشاور و روانشناسی است که در این زمینه تجربه دارد. کمک گرفتن از مشاور می‌تواند اولین انتخاب یا آخرین حربه برای تصمیم‌گیری جهت حفظ یا از دست دادن زندگی باشد ولی در هر صورت می‌تواند به اتخاذ تصمیمی قاطع و مطمئن بیانجامد.

یک مشاور حاذق می‌تواند به شما برای نجات زندگی خود از طلاق کمک کند. حتی بهترین ازدواج‌ها هم ممکن است پس از سال‌ها دچار فرسایش و تحلیل شود. اگر نشانه‌ها جدایی دیده شد و شما و همسرتان از هم فاصله گرفتید، بهترین کار این است که در این مرحله به یک مشاور متخصص مراجعه کنید. یک مشاور خوب می‌توانید شما را راهنمایی کند تا بتوانید روابط خود را با شناسایی این که چه مسائلی واقعی هستند رابطه شما را به طور صحیح بازیابی کرده و به شما در حل مشکل کمک کند. این کار به شما در قدرت یافتن برای گذار از یک رابطه‌ای که به طور برگشت‌ناپذیری شکست خورده است عبور کنید.

راهکارهایی که مشاور برای جلوگیری از طلاق به شما پیشنهاد می‌دهد


راهکارهایی که مشاور برای جلوگیری از طلاق به شما پیشنهاد می‌دهد

اگر ازدواج شما رو به زوال است، شما و همسرتان ممکن است به طلاق فکر کنید اما هیچ موقع برای بازگشت به پیمان ازدواج و جلوگیری از طلاق دیر نیست. تغییر خود و ماهیت رابطه به بازیابی سلامت این پیمان کمک می‌کند. در این مسیر بهترین کسی که می‌تواند به شما کمک کند و راهنمایی‌های لازم را بی‌طرفانه و دلسوزانه در اختیارتان قرار دهد، مشاور روانشناس  است. اگر تصمیم دارید تمام توان خود را برای جلوگیری از طلاق و به پایان رسیدن زندگی مشترکتان به کار بگیرید توصیه می‌شود به راهکارهای پیشنهاد شده مشاورین ازدواج و طلاق در این زمینه توجه داشته باشید. این راه کارها می‌توانند در چهار بخش انجام بگیرند:

روی خودتان کار کنید

 طبق نظر مشاورین متخصص ما در زمینه خانواده، اگر می‌خواهید زندگیتان را نجات دهید لازم است ابتدا روی خودتان کار کنید:

 به سخنان شریک زندگی خود گوش دهید

ارتباط باز و صادقانه برای ادامه دادن مؤثر پیمان ازدواج و پیشگیری از طلاق بسیار ضروری و حیاتی است. صبورانه به سخنان همسر خود در مورد مشکلات و نگرانی‌هایی که دارد گوش دهید. دقت داشتن در هنگام مکالمه به شناخت مواردی که باعث ناراحتی شده کمک کرده و به شما این فرصت را می‌دهد که بتوانید برای آن اقدامی انجام دهید. اگر شما سؤالی در مورد آنچه می‌توانید برای خوشحال‌تر و راضی‌تر کردن همسر خود انجام دهید دارید باید به راحتی آنها را بیان کنید. انتظار داشته باشید که همسر شما هم با همان دقت به سخنان شما گوش دهد. اگر همسر شما بی‌ادبانه برخورد کرد، شما را تحقیر کرد یا نخواست که در مکالمه شرکت داشته باشد به او بگویید که این رفتار او چه حسی در شما ایجاد می‌کند، ناامیدی، تنهایی و افسردگی.

 مثبت باشید.

همسر شما عاشق فردی شده است که از نظر عاطفی خوشحال بوده و فردی متعادل است. اگر شما به دلیل تعارض در ارتباط یا اعتقاد بر حل نشدنی بودن مشکلات ناامید شده‌اید، یک گام به عقب بردارید. داشتن احساس غم در زمان وجود تعارض در ارتباط طبیعی است اما سعی کنید روی یک تصویر بزرگ‌تر تمرکز کنید. مشاورین توصیه می‌کنند زمانی که شما به دلیل وضعیت ارتباطی خود احساس افسردگی می‌کنید، به زمان‌های خوبی که درگذشته با همسر خود داشته‌اید فکر کنید.

 • خوشحالی شما نباید وابسته به فرد دیگری باشد. بر بودن در بهترین حالی که می‌توانید داشته باشید تمرکز کنید؛ حتی اگر همسر شما این طور نیست.
 • زمانی که شما انظار بدترین را از همسر خود دارید و بر مشکلات و تعارضات تکیه و تمرکز می‌کنید، احتمالاً بیشتر آن را می‌بینید. سعی کنید مراقب تغییرات کوچک و مثبت در چگونگی تعامل خود و همسرتان باشید. این تغییرات مثبت را با شریک زندگی خود به اشتراک بگذارید.

 انعطاف‌پذیر باشید.

انتظار و درخواستانی را نداشته باشید که همه چیز مطابق میل شما انجام شود. ازدواج یک همکاری مشارکتی است. هیچکدام از شما نمی‌توانید همیشه مطابق میل خود رفتار کنید. اگر شما و همسرتان هر کدام اهداف و ایده‌های متفاوتی نسبت به هم دارید، حتی در مورد این که به کجا بروید یا شام چه میل کنید به نظر هم گوش دهید.

 • با هم مکالمه داشته باشید، تک صدایی و مونولوگ نباشید. به همسر خود گوش دهید و انتظار داشته باشید که او هم به حرف‌های شما گوش فرا دهد.
 • اجازه دهید برخی موارد بگذرد. تصور کنید که شما جوجه می‌خواستید ولی همسر شما سوپ پخته است یا شما می‌خواستید بازی را ببینید ولی او اصرار داشته که برای قدم زدن بیرون بروید. در هر کدام از این موارد و با هر گونه تصمیم‌گیری، زندگی می‌گذرد. جنگ و ستیز را کنار گذاشته و چیزهای بی‌اهمیت را فراموش کنید.
 • انعطاف‌پذیری به این معنی نیست که هر چه شما می‌گویید، همسر شما همان کار را انجام دهد. گاهی اوقات ندادن حق به شما تصمیم درست است.
  شوهرم دوستاشو به من ترجیح میده! (شوهرم بیشتر به دوستانش توجه میکنه. چیکار کنم؟)

 ظاهر خود را حفظ کنید.

در حالی که جذابیت ظاهر فقط بخشی از عشق است، اما در فرهنگ بصری ما نقش مهمی در نحوه تفکر ما در مورد ارتباط با شریک زندگی بازی می‌کند. زمانی که شما با همسر خود بیرون می‌روید، لباس خوب بپوشید تا نشان دهید که شما به زمان‌هایی که با هم هستید بها می‌دهید. به حفظ سلامت خود نیز توجه داشته باشید. غذاهای مغذی میل کنید، از یک رژیم غذایی متعادل پیروی کنید که در آن میوه و سبزیجات زیاد استفاده می‌شود. سعی کنید هر روز نیم ساعت ورزش کنید. خوب لباس پوشیدن و حفظ آراستگی ظاهر باعث می‌شود که همسر شما جذب شما شود.

 ارتباطات سالم را تمرین کنید.

فقط در زمان‌هایی که خلق و خوی شما خوب است، وضعیت مناسب است با همسر خود گفتگو کنید. در هنگام صحبت کردن با همسر خود فریاد نکشید. پیشنهاد مشاور این است که اگر شما به دلیل مشکلات شخصی یا به دلیل مسائل مرتبط با همسرتان عصبانی هستید، هر دو مدتی بیرون رفته و مکالمه خود را بعداً ادامه دهید.

 • از بیان موضوعات تحریک‌کننده، مسائل و مشکلاتی که منجر به دعوا و ستیز می‌شود اجتناب کنید
 • فقط در زمان‌هایی که آرامش دارید ارتباط ایجاد کنید.

 تعادل زمانی را حفظ کنید.

تعادل زمانی را حفظ کنید

زوج‌های سالم باید زمان‌هایی را در کنار هم و زمان‌هایی را هم جدا از هم سپری کنند. دیدن یک فیلم سینمایی، بازی و ورزش، پیاده‌روی با هم و انجام هر کار مشترک لذت‌بخش دیگری را می‌توانید با هم انجام دهید. چیزهای جدید را تجربه کنید و ماجراجویی کنید اما زمانی هم نیاز دارید که تنها باشید تا بتوانید خود را دوباره شارژ کنید، این را به همسرتان بگویید. شما و همسرتان موجودات همسان نیستید که همیشه از فعالیت‌های مشابه لذت ببرید. به یکدیگر فرصت دهید تا به عادات و علاقه‌مندی‌های شخصی خود بپردازید.

 • سعی کنید روزها یا زمان‌های را برای بیرون رفتن تعیین کنید
 • علاوه بر گذراندن زمان‌هایی به تنهایی، زمانی را نیز با دوستان خود بگذرانید.

 به همسر خود وفادار بمانید.

ممکن است شما وسوسه شوید که با فردی غیر از همسر خود که به شما محبت کرده و توجه دارد وارد رابطه‌ای گسترده شوید اما به یاد داشته باشید که نمی‌توانید همسر خود را طرد کنید، زیرا او خانواده شما است. نقض پیمان ازدواج ممکن است شما را به سمت طلاق سوق دهید و در نهایت شما احساس گناه پیدا کنید. وضعیت‌ها و افرادی را ممکن است باعث شوند که شما خیانت کنید شناسایی کرده و از قرار گرفتن در معرض آنها خودداری کنید.

 همسرتان را قبول کنید.

حال زمان این است که پذیرای همسر خود با تمام خوبی‌ها و بدی‌هایش باشید. شاید در اول امر کاری سخت به نظر برسد ولی مشاور در این مسیر همراه شماست و راهکارهای مناسب را به شما نشان می‌دهد:

 آن‌ها را همانگونه که هستند ببینید.

افراد همیشه دو جنبه دارند: یکی همان که هستند و دیگری آن چیزی که شما می‌بینید. گاهی اوقات این دو هویت بسیار به هم نزدیک هستند در حالی که در برخی اوقات این گونه نیست. شناسایی نقص‌ها و عیوب همسر از اهمیت زیادی برخوردار است اما باید ویژگی‌های خوب آنها را نیز بشناسید. وقتی شما فقط روی کمبودهای آنها تمرکز می‌کنید، به خودتان یادآوری کنید که چقدر می‌تواند شیرین، متفکر و مهربان باشد. زمانی که آنها اصرار دارند که می‌توانند تغییر کنند منصفانه به حرف آنها گوش داده و فرصت‌هایی را برای باز کردن رابطه ایجاد کنید.

 • درخواست کردن از دیگران برای تغییر دادن خود باعث خوشحالی آنها و شما نمی‌شود. آنها احساس می‌کنند که در دام افتاده و شما از عدم تغییر احساس ناامیدی خواهید کرد.
 • همسر خود را با هیچ کس مقایسه نکنید.

 بر ویژگی‌های خوب همسر خود تمرکز کنید.

به اولین روزهای آشنایی با همسرتان و عاشق شدن خود فکر کنید. یادآوری لحظات شاد و لذت‌بخش گذشته به شما در بهتر دیدن قسمت‌های خوب کمک می‌کند. اگر شما به جای پرداختن به جنبه‌های مثبت همسر خود به طور مستمر بر جنبه‌های بد، عیوب و نقص‌های وی تمرکز دارید، شما آنها را در تعادل نخواهید دید.

 همدردی کردن با همسر

همدردی کردن با همسر

خودتان را جای همسرتان بگذارید. آیا شما با آنها را با همان سطح از احترام که خودتان انتظار دارید رفتار می‌کنید؟ چا احساسی خواهید داشت زمانی که یک نفر می‌خواهد شخصیت شما را به میزان زیاد (یا حتی کم) تغییر دهد؟ بیشتر ما در زمان شنیدن اشتباهات یا کارهای تحریک‌کننده خود مقاومت می‌کنیم. ما حالت تدافعی پیدا کرده و آزرده و عصبی می‌شویم. درک چگونگی و چرایی واکنش همسر نسبت به انتقاد به شما کمک می‌کند که رویکرد خود را ملایم‌تر کنید. توضیح دهید که در زمان حمله و آزار چه حسی دارید زیرا این کار می‌تواند به آرام‌تر شدن آنها کمک کند.

 کلیت ماجرا را در نظر بگیرید.

هیچ کس کامل و عالی نیست. شما و همسرتان باید با همدیگر و با خودتان در مورد ویژگی‌ها، عادات و خصوصیات اخلاقی خود که می‌تواند زمینه طلاق را فراهم کرده و تحریک‌کننده و ناراحت‌کننده هستند صادق باشید. ممکن است همسر شما با صدای بلند خروپف کند؛ مانند اردک راه برود، اشتباهات دستور زبانی زیادی داشته باشد یا لباس کهنه بپوشد اما این چیزها به معنی پایان یافتن پیمان ازدواج نیستند. درک محدودیت و عیوب همسر و البته خود شما یک گام مهم برای بازیابی یک زندگی شاد است.

 خودتان را قبول کنید.

غالباً نگرش‌های داوری ما نسبت به دیگران از خود ما سرچشمه می‌گیرد. احساس‌های خود را در مورد این که چرا نسبت به همسر خود چنین انتظاراتی دارید یا چرا از او چنین تقاضاهایی دارید جستجو کنید. این بدان دلیل است که شما نسبت به خودتان به صورت شخصی و حرفه‌ای آگاهی ندارد. در این صورت قبول کردن دیگران به همان صورت که هستند برای شما دشوار می‌شود.

 • انتظاراتتان نسبت به خودتان را در حد انتظارات واقع‌بینانه پایین بیاورید و عیوب خود و همسرتان را به شیوه خود شناسایی کنید.
 • انتظار نداشته باشید که همسر شما به تنهایی احساس کامل بودن داشته باشد.
  40 پیامک صبح بخیر عاشقانه به همسر (اس‌ام‌اس رمانتیک صبحگاهی)

 با هم کار کنید.

زندگی مشترک متشکل از یک زوج است نه یک فرد تنها. پس ادامه و نجات آن نیز به همکاری هر دوی شما نیاز دارد. روانشناس ما طی جلسات مشاوره به شما آموزش خواهد داد چگونه دوباره با هم تعاملات مثبت و لذت‌بخش داشته باشید. برخی از توصیه‌ها و روش‌های مؤثر در این زمینه عبارت‌اند از:

 شرکت در جلسات مشاوره را جدی بگیرید.

شرکت در جلسات مشاوره را جدی بگیرید

مشاوره زوج‌ها با یک روانشناس به شما کمک می‌کند تا با کمک یک میانجی بی‌طرف مشکلات خود را حل کنید. درمانگر یک نقطه هدف تعیین کرده و راهنمایی‌هایی در مورد روش‌های ارتباط، حل تعارضات را ارائه کرده و به طور عمومی شما را برای بهبود مشکلات زندگی مشترک راهنمایی می‌کند.

 • زوج‌ها معمولاً یک ساعت در هفته مشاوره می‌گیرند. کار کردن بیشتر با مشاور ممکن است باعث دست‌یابی به نتایج بیشتری شود.
 • گروه درمانی یک راه مفید دیگر مشاوره است و به آنها کمک می‌کند تا در یک دوره زمانی در مورد چگونگی کار کردن با مسائل مربوطه به طور گسترده‌ای گفتگو کرده و تبادل نظر کنید. گروه درمانی این فرصت را ایجاد می‌کند که درک جدیدی در مورد رابطه خود به دست آورید.

روابط جنسی خود را تقویت کنید.

ارتباط جنسی یک قسمت مهم در ارتباطات سالم است. در مواردی که احتمال طلاق وجود دارد، داشتن یک رابطه زناشویی خوب دشوار می‌شود اما روابط فیزیکی و عاطفی با هم در ارتباط هستند و اگر امید به طلاق نگرفتن داشته باشید هر دو از اهمیت برابر برخوردار هستند.

 • زمانی برای عشق بگذارید: همه افراد مشغول هستند اما برنامه‌ریزی برای شب‌ها به شما کمک می‌کند که خلق و خوی خود را تنظیم کنید. سعی کنید یک شام رمانتیک با شمع‌های روشن (چه در رستوران و چه در منزل) داشته باشید، یک فیلم ببینید یا با هم بیرون بروید. قبل از این که وارد اتاق خواب شوید، مهم است که همسر خود را دوست داشته باشید و به او توجه کنید. به او بگویید که چقدر دوستش دارید و از بودن در کنار او چقدر لذت می‌برید.
 • شمع‌ها و گل‌های خوشبو را در اطراف اتاق خواب خود قرار دهید: دست، پاها و شانه‌های همسر خود را قبل از برقراری رابطه جنسی ماساژ دهید. تحریک کردن اولین گام مهم در ارتباط جنسی همسر است.

 در مورد رؤیاها و تمایلات خود صحبت کنید.

در مورد رؤیاها و تمایلات خود صحبت کنید

علاوه بر برقراری ارتباط در مورد نیازها و موقعیت‌های روزمره (برای مثال :”ما به یک ماشین لباسشویی نیاز داریم”)، به اشتراک‌گذاری ترس‌ها، امیدها و رؤیاهای عمیق‌تر با همسر برای ایجاد رابطه عاطفی بیشتر از اهمیت زیادی برخوردار است. از عباراتی که “من بر این باورم که…” یا ” من آرزو دارم که…” استفاده کرده و چشم‌انداز آینده خود و همسر خود را ترسیم کنید. فکر کردن در مورد آنها و به اشتراک گذاشتن تفکرات و احساس‌های به هر دوی شما در شناخت فرصت‌های موجود برای ادامه ازدواج به جای طلاق کمک می‌کند.

 • هم از خود و هم از همسر خود سؤالاتی مانند سؤالات زیر را بپرسید:
  • همسر من پتانسیل انجام چه کارهای بزرگی را دارد؟ چگونه من می‌توانم به او در دست‌یابی به بیشترین ظرفیتی که دارد کمک کنم؟
  • دوست دارم با همسرم برای مسافرت به کجاها برویم؟
  • زمانی که من بازنشسته شدم چه کاری می‌خواهم همراه با همسرم انجام دهم؟
 • از همسر خود بخواهید که رؤیاها و تمایلات خود را با شما به اشتراک بگذارد. در مورد آینده و کارهایی که می‌توانید برای بهبود آن انجام دهید فکر کرده و با هم صحبت کنید.
 • از این مکالمه برای گلایه یا ترغیب به داشتن افکار منفی استفاده نکنید.

 چیزهایی که نیاز به تغییر دارند را مشخص کنید.

اگر شما به طلاق فکر می‌کنید، احتمالاً مشکلات واقعی وجود دارند که هر دوی شما در مورد آنها مقصر هستید. همسر خود را برای همه مشکلات زندگی مشترک خود سرزنش نکنید. با همسر خود مکالمه داشته باشید تا به درک مشترک اشتباهات و روش‌های اصلاح آنها برسید.

 • مشکلاتی را که درک می‌کنید با عباراتی که با “من فکر می‌کنم که…” شروع می‌شود بیان کنید، به طور مثال به جای گفتن این که “تو هیچ وقت نمی‌خواهی با من وقت بگذرانی” از عبارت “من دلم می‌خواست که زمان بیشتری در کنار هم باشیم” استفاده کنید. این کمتر انتقاد در نظر گرفته می‌شود و نتایج مثبتی به دنبال خواهد داشت.
 • زمانی که غیرمنصفانه همسر خود را سرزنش می‌کنید، از خود دفاع می‌کنید اما در زمان انتقاد نباید به صورت متقابل حمله کنید. سعی کنید تعارضات را از دید همسر خود ببینید.

 ارتباطات خود را با همسرتان تقویت کنید.

در مورد مهربانی و خوب بودن با همسر خود سخاوت داشته باشید. این به شما کمک می‌کند تا بتوانید از عشق به یکدیگر بازخورد دریافت کنید. نیازهای عاطفی و فیزیکی خود را اولویت‌بندی کنید. همان طور که دوست دارید همسر شما به شما عشق بورزد، عاشق او باشید.

 • به همسر خود هر روز بگویید که دوستش دارید
 • همسر خود را با هدایای کوچک که دوست دارد غافلگیر کنید. برای آنها شام تدارک ببینید، گل بخرید یا آنها را به خرید ببرید.
 • بازسازی اعتماد و علاقه نیاز به گذشت زمان دارد. صبور باشید و به کار خود ادامه دهید.

درگذشته باقی نمانید

درگذشته باقی نمانید

مشاورین توصیه می‌کنند که با همسر خود در مورد زمان‌های که ناراحت و آزرده هستید صحبت کنید. اگر تمایل داشته باشید می‌توانید یک لیست تهیه کنید. این نباید یک لیست طولانی و کامل باشد اما باید شامل دردناک‌ترین تجربیات و خاطراتی باشد که شما و همسر خود به هم داشته‌اید و باعث بروز خشم متقابل شده است. شما و همسرتان احتمالاً لیست‌های متفاوتی خواهید داشت. درباره هر مورد به نوبت صحبت کنید. هرکدام از شما باید تصدیق کنید که چگونه به بروز سوءتفاهم کمک کرده‌اید و از یکدیگر عذرخواهی کنید. فراموشی را تمرین کنید حتی اگر همسر شما نمی‌تواند این کار را انجام دهد.

  چطور همسرم رو رام کنم؟ (مطیع کردن زن)

 آماده تغییر کردن باشید

در صورتی که فکر می‌کنید تغییر دادن روند روزمره یا تعاملات خودمی تواند مفید باشد، آماده انجام این کار باشید. باید تمام تلاش خود را به کار گیرید اما برای عادت کردن به روندهای جدید نیاز به زمان دارید. سپس واقعاً تلاش خود را در اجرای تغییراتی که قول داده‌اید به کار گیرید و نشان دهید که در این مورد صادق هستید. همین درخواست را از همسر خود نیز داشته باشید.

 شاید لازم باشد مدتی از هم فاصله بگیرید

جدایی، اگر طولانی مدت نباشد، در برخی موارد می‌تواند حتی به بهبود روابط زوجین کمک کند ولی باید دقت داشت که این جدایی بر خلاف انتظار، سردی و دوری بین افراد را در پی نداشته باشد. به همین دلیل لازم است حتماً با توصیه‌های مشاور این مرحله را پیش ببرید.

پیشنهاد یک جدایی امتحانی

یک جدایی امتحانی یک دوره زمانی جدایی غیر رسمی و موقتی برای هر یک از زوجین است. این کار به هر طرف کمک می‌کند که احساس و زندگی خود را از نفوذ و حضور طرف مقابل دور کرده و امتحان کنند جدایی موقتی به شما همسر شما در یادآوری این که چقدر دلتان برای هم تنگ می‌شود و چقدر به هم نیاز دارید کمک می‌کند. همان طور که گذشتگان گفته‌اند “دوری و دوستی”. همسر شما ممکن است موافق ایده جدایی موقتی نباشد. مزایای این کار را برای وی توضیح داده و منافع “یک وقفه موقتی” را به وی یادآور شده و در این مدت فکر کنید که واقعاً هر دو از ازدواج کردن دنبال رسیدن به چه اهدافی بودید.

 در مورد دوره زمانی جدایی تصمیم‌گیری کنید.

برای این که در مورد میزان مدت جدایی‌تان تصمیم بگیرید حتماً از مشاور راهنمایی بخواهید…ممکن است سازگاری با یک دوره طولانی جدایی برای طرف دیگر دشوار باشد تا بتواند خود را با زندگی تنها وفق دهد.

شرایط را تعیین کنید.

زمانی که شما تصمیم به جدایی موقتی می‌گیرید، برخی سؤالات در مورد زندگی مالی و سبک زندگی پیش می‌آید که باید هر دوی شما در مورد آنها با هم توافق کنید. شرایط جدایی را تعیین کرده تا از بروز هر گونه سردرگمی بین شما و همسرتان جلوگیری شود. برخی از این سؤالات مهم عبارتند از:

 • آیا هر دو باید بیرون بروید یک فقط یک نفر از شما؟
 • هر کدام از زوجین باید کجا بروند؟
 • آیا حساب بانگی کارت‌های اعتباری باید جدا شوند یا مشترک باقی بمانند؟

 در مورد کودکان خود فکر کنید.

در مورد کودکان خود فکر کنید

اگر شما فرزند دارید، باید در مورد آن‌ها صریح باشید. به کودکان خود در درک شرایط کمک کرده و علیرغم وجود تعارض بین شما و همسرتان باید هر دو آنها را دوست داشته باشید.

 • کوکان ممکن است به صورت بدی نسبت به این جدایی موقتی واکنش نشان دهند. آنها ممکن است به شدت وابسته شده و از رفتن به مدرسه خودداری کنند. کودکان بزرگ‌تر و نوجوانان ممکن است حساس و عصبانی شوند. با آموزگار کودکان خود در مورد وضعیت خانه صحبت کنید تا علائمی که می‌تواند نشان‌دهنده خروج کودک شما از این شرایط را داشته باشد پیدا شوند.
 • ممکن است کودکان فکر کنند که آنها کاری کرده‌اند که باعث جدایی والدین آنها شده است. به آنها بگویید که این وضعیت مربوط به شما و همسرتان است و آنها تقصیری ندارند و باعث آن نبوده‌اند.
 • برنامه‌ریزی دقیق برای مراقبت و بازدید از فرزندان خود ترتیب دهید. سعی کنید که بیش از یک مرتبه در هفته کودکان را نزد والدین جابجا نکنید و مطمئن شوید که تحصیل آنها قطع نشده باشد.

برای کمک به فرزندانتان برای کنار آمدن با این شرایط می‌توانید از یک مشاور کودک کمک بگیرید.

 از زمان خود خردمندانه استفاده کنید.

هر چیزی که باعث ایجاد مشکل شده باشد صرف این که شما و همسرتان از هم جدا شده‌اید حل نمی‌شود. چه شما پیشنهاد جدایی موقتی را داده باشید و چه مخالف انجام آن باشید با درمانگر خود در مورد چگونگی و چرایی پایان یافتن ازدواج در این شرایط صحبت کنید.

 • به طور ایده آل، شما باید به زوج درمانی ادامه دهید حتی زمانی که از هم جدا هستید. جدایی موقت نباید باعث از بین رفتن کامل ارتباطات بین شما و همسرتان شود. تفاوت‌های خود را با کمک مشاور دسته‌بندی کنید.
 • از این دوره آزمایشی جدایی برای این که وانمود کنید که مجرد هستید استفاده نکنید. با افراد دیگر قرار نگذارید وارد روابط عاشقانه نشوید. هدف از این جدایی موقتی یافتن چشم‌انداز جدید در روابط شما است.

 رسیدن به تصمیم

در انتهای دوره جدایی موقت، تجربیات خود را ارزیابی کنید. آیا مشکل رابطه شما واقعاً غیرقابل حل است؟ آیا این جدایی موقتی نشان می‌دهد که شما دلتان برای هم تنگ شده یا عاشق هم هستید و در این صورت طلاق گرفتن یک فاجعه است. با همسر خود در مورد احساساتتان صحبت کرده و آنها را نیز تشویق به انجام این کار کنید. ممکن است شما و همسر شما به یک نتیجه واحد در مورد وضعیت ازدواج خود نرسید. در صورت لزوم آماده حرکت به سمت جلو پایان دادن به جدایی آزمایشی با طلاق گرفتن باشید.

اشتراک گذاری مقاله

فیسبوک
تلگرام
توییتر
واتساپ

در کدام زمینه می‌تونیم کمکتون کنیم؟

رزرو نوبت مشاوره

مشاوره روانشناسی برای

ایرانیان خارج از کشور

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

عضویت در خبرنامه

پرسش و پاسخ کوتاه

برای پرسش و پاسخ کوتاه سوال خود را از طریق فرم زیر مطرح کنید. پاسخ، زیر این مقاله در سایت منتشر می شود و به ایمیلتان هم ارسال خواهد شد. برای گرفتن نوبت و مشاهده شرایط مشاوره و گفتگوی آنلاین یا تلفنی با مشاورین روانشناس رادیو عشق اینجا کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

مقالات مرتبط