مشاوره خیانت (همسرم بهم خیانت کرده چکار کنم؟)

تاریخ آخرین بروزرسانی :

اشتراک گذاری

فیسبوک
تلگرام
توییتر
واتساپ

در کدام زمینه می‌تونیم کمکتون کنیم؟

رزرو نوبت مشاوره

مشاوره روانشناسی برای

ایرانیان خارج از کشور

مشاوره

02122024728
رزرو نوبت

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

عضویت در خبرنامه

مشاوره خیانت (همسرم بهم خیانت کرده چکار کنم؟)

مشاور در زمینه برخورد با خیانت چطور به من کمک می‌کنه؟


روال جلسات مشاوره، بسته به اینکه همسرتان خیانت کرده باشد یا خودتان مرتکب خیانت شده باشید، متفاوت است. بطور کلی مشاور بعد از سنجش کیفیت رابطه زوج و ارزیابی حد و حدود خیانت، دلایل بروز خیانت را ریشه‌یابی می‌کند و کمک می‌کند با در نظر گرفتن عواقب، بتوانید برای ادامه رابطه یا تمام کردن آن تصمیم گیری کنید. در صورتی که به این نتیجه برسید که ادامه رابطه به صلاح‌تان است، مشاور راهکارهایی در اختیارتان قرار می‌دهد تا مشکلاتی که باعث بروز خیانت شده است را حل کنید و دوباره اعتماد بین‌تان را بازسازی کنید. در صورتیکه تمام کردن رابطه بهترین تصمیم باشد، مشاور کمک می‌کند تا با کمترین آسیب رابطه‌تان را تمام کنید و با جدایی کنار بیایید.

چطور می‌تونم نوبت مشاوره بگیرم؟


برای رزرو نوبت مشاوره می‌توانید از روش‌های زیر اقدام کنید:هزینه جلسات مشاوره چقدر هست و مشاور من کی هست؟


برای اطلاع از هزینه جلسات مشاوره و  آشنایی با مشاوران و روانشناسان همیار عشق کلیک کنید.

خیانت یعنی چی و چه کارهایی خیانت محسوب می‌شوند؟


هرگونه رفتار عاطفی یا جنسی، که زن یا شوهر انجام دهند، آن را از همسرشان مخفی کنند و بدانند اگر او بفهمد ناراحت می‌شود، زیرمجموعه خیانت قرار می‌گیرد. برای اینکه با این مفهوم بیشتر آشنا شوید توصیه می کنیم ادامه این مطلب را حتما بخوانید.

همسرم با همکارش رابطه داره و میگه نمی‌خواد رابطه‌شو بهم بزنه، چکار  کنم  برگرده؟


مشاور دراین حالت ابتدا کیفیت رابطه شما را بررسی می‌­کند تا بداند علت جذب همسر شما به همکارش چه بوده است و به چه دلیل این رابطه ادامه پیدا کرده است. مهم‌ترین کمکی که مشاور به شما می‌­کند در این بخش سهم­‌یابی علت وقوع خیانت است. با کمک مشاور، تک تک این علت‌ها را شناسایی می‌کنید تا بتوانید همسرتان را دوباره جذب کنید و به زندگی مشترک‌تان برگردانید. البته پس از این بازگشت شما باید با کمک مشاور فرایند بخشش در رابطه آسیب دیده را بگذرانید و دوباره اعتماد میان‌تان را بازسازی کنید.

من متاهلم ولی با یک فرد دیگه در ارتباطم خیلی بهش وابسته شدم نمیدونم باید چکار کنم؟


مشاور بدون قضاوت کردن، علت گرایش شما به فرد دیگر را بررسی می‌کند. همچنین باید بررسی شود که آیا درحال حاضرهمسر شما از این خیانت مطلع است یا خیر؟ چرا که اگر متوجه شده باشد، باید برای اینکه همسرتان شما را ببخشد و دوباره به شما اعتماد کند، به کمک راهکارهایی که مشاور به شما آموزش می‌دهد، تلاش کنید. موضوع مهم دیگر علت تمایل شما به یک فرد دیگر به جز همسرتان است. مشاور بعد از اینکه علت تمایل به او را پیدا کرد راهکارهای مناسب را به شما آموزش می‌دهد تا این وابستگی را  کنار بگذارید و تمرکز‌تان را روی تقویت و غنی سازی زندگی مشترک خودتان بگذارید، البته اگر همسرتان همچنان مشتاق به زندگی باشد.

چطوری خیانت شوهرم رو به روش بیارم؟


زمانی‌که به خیانت همسرتان شک کردید  و یا حتی یقین پیدا کردید که او به شما خیانت می‌کند به هیچ وجه نباید شتابزده و احساسی، بدون در نظر گرفتن عواقب، کاری کنید. قبل از هر اقدامی حتما باید با مشاور صحبت کنید چون حتی اگر یقین هم داشته باشید که همسرتان خیانت کرده است باز هم احتمال خطا و اشتباه وجود دارد. مشاور با درنظر گرفتن شرایط موجود شما را راهنمایی‌ می‌کند که چطور راجع به این موضوع با همسرتان صحبت کنید. اینکه به استناد چه نشانه‌هایی همسرتان را متهم به خیانت می‌کنید، حد و حدود خیانتش چقدر بوده، کیفیت رابطه کنونی‌تان به چه صورت است، چند سال است که ازدواج کردید، قبلا سابقه خیانت وجود داشته یا خیر و … همه و همه عواملی هستند که باید درنظر گرفته شوند.

حتما بخوایند: نشانه‌های خیانت مرد

آیا باید به همسرم بگم که خیانت کردم؟


جواب این سوال به عوامل مختلفی بستگی دارد، اینکه حد و حدود خیانت‌ چقدر بوده، الان ادامه دارد یا خیر، ویژگی‌های شخصیتی همسرتان به چه صورت است و … . مشاور به شما کمک می‌کند ابتدا عواقب مطرح کردن و مطرح نکردن خیانت را بسنجید و با توجه به شرایط زندگی‌تان تصمیم بگیرید این موضوع را به همسرتان بگویید یا خیر.

همسرم در اینستاگرام عکس عشق سابق‌شو لایک می‌کنه آیا داره به من خیانت می‌کنه؟


در تعریف خیانت گفتیم هر رفتاری که فرد از همسرش مخفی کند و بداند که باعث ناراحتی همسرش می‌شود جزء خیانت محسوب می‌شود، اما صرفا اینکه همسرتان عکس عشق‌سابقش را لایک می‌کند نمی‌توان او را به خیانت متهم کرد. در تعریف خیانت نکته مهم این است که زن و شوهر بر سر چه موضوعاتی باهم توافق کرده‌اند و چه حد و مزرهایی را برای هم مشخص کرده‌اند، برای مثال اگر زن و شوهر باهم توافق کرده باشند که هر گونه ارتباطی با فردی که پیش از ازدواج با او رابطه عاطفی داشتند، جزء خط قرمزها بحساب می‌آید، لایک کردن یک زنگ خطر به حساب می‌آید و نیاز است این موضوع بیشتر بررسی شود.

حتما بخوایند: نشانه‌های خیانت زن

همسرم خیلی سرش تو گوشیه مشاور می‌تونه کمک کنه بفهمم داره خیانت میکنه یا نه؟


زمانی‌که با این شک به مشاور مراجعه می‌کنید، مشاوره پس از همدلی و آرام کردن‌تان، به شما کمک می‌کند بررسی دقیق‌تری نسبت به موضوع داشته باشید برای مثال چه تغییراتی در او باعث شک شما شده است؟ قبلا در طول روز چقدر همسرتان با موبایلش وقت صرف می‌کرد؟ رفتار همسرتان با شما در چند هفته گذشته تغییر کرده است یا خیر و ….. با توجه به پاسخ‌های شما مشاور کمک می‌کند بتوانید در مورد اینکه آیا همسرتان خیانت می‌کند یا خیر اطلاعات دقیق‌تری به دست بیاورید.

احساس گناه می‌کنم که به شوهرم خیانت کردم مشاور می‌تونه کاری برام بکنه؟


احساس گناه، احساسی است که پس از خیانت فرد را به شدت آزار می‌دهد. مشاور به شما کمک می‌کند با این احساس گناه مواجه شوید و یک اقدام رفتاری مناسب برای جبران خیانتی که کرده‌­اید پیدا کنید. برای مثال مشاور از شما می‌پرسد برای جبران این احساس گناه چه کارهایی می‌توانید انجام دهید، سپس به شما کمک می‌کند متناسب با شرایط و سبک زندگی‌تان یک لیست از کارهایی که به کم شدن احساس عذاب وجدان کمک می‌کند تهیه کنید و برای انجام آنها برنامه ریزی کنید. مشاور در جلسات مشاوره، شیوه اجرا این اقدامات را هم بررسی می‌کند چون بسیاری از مراجعین در این طور مواقع با این نیت که خیانت‌شان را جبران کنند، کارهایی می‌کنند که بدتر به رابطه‌شان آسیب می‌رساند.

آیا حرف‌هایی که در جلسه مشاوره به مشاورم می‌گم رو ممکنه کسی بفهمه؟


یکی از اصول اولیه مشاور، رازداری و حفظ اسرار مراجع است که در همیار عشق این موضوع با حساسیت بالایی اجرا می‌شود. صحبت‌هایی شما در جلسه مشاوره به هیچ عنوان ضبط نمی‌شود و کسی به اطلاعات شخصی شما دسترسی پیدا نخواهد کرد. بعد از جلسه مشاوره، مشاور اطلاعات مورد نیاز را در پرونده ثبت می‌کند و کسی به جز مشاور و سوپروایزر بخش مشاوره به پرونده شما دسترسی نخواهد داشت.

من با یه فرد متاهل در ارتباطم، می‌خوام  اونو به سمت خودم جذب کنم، مشاوره می‌تونه کمک کنه؟


مشاور در ابتدا، دلیلی که به این فرد متأهلی در ارتباط هستید را پیدا می­‌کند، عواقب این رابطه را برای شما بازگو می­‌کند و طرف مقابل نیز باید بررسی شود که به چه دلیلی نتوانسته است نسبت به زندگی مشترک خود متعهد باشد. البته خط قرمز اصول و پروتکل مشاوره، ارتباط  فرد مجرد با یک فرد متأهل است.

آیا کسی که یکبار خیانت کرده باز هم ممکنه خیانت کنه؟


به صورت قطع نمی­‌توان نظرداد. دلیل و عامل خیانت در افراد، متفاوت است برای مثال اگر خیانت بدلیل اختلال روانی اتفاق بیفتد تا زمانی‌که آن اختلال درمان نشود، امکان وقوع مجدد آن وجود دارد. اما خیانتی که بخاطر یک‌سری از مجموعه علت‌­ها، اتفاق بیفتد، بعد از بررسی و رفع آن علت‌ها، اعتماد بیشتری به شخص عهدشکن می‌­توان داشت که دیگر خیانت نکند.

  عشقم بهم خیانت میکنه؟؟

مشاوره چطور به من کمک می‌کنه که تصمیم بگیرم طلاق بگیرم یا بمونم؟


زمانیکه شریک زندگی‌تان به شما خیانت می‌کند اینکه بتوانید برای ادامه زندگی مشترک و یا طلاق تصمیم بگیرید، کار بسیار سختی است چون ذهن‌تان توانایی بررسی درست و منطقی اوضاع را از دست می‌دهد و سطح هیجانی‌تان بسیار بالا می‌رود. مشاور به شما کمک می‌کند سودها و زیان‌های هر تصمیم را برای خودتان لیست کنید و با توجه به شرایط زندگی‌تان بهترین تصمیم را بگیرید.

اگر بهش اعتماد کنم و مجدداً خیانت کرد، چی؟


این مسأله از جمله نگرانی­‌هایی است که فرد آسیب دیده در جلسه مشاوره و درطی فرایند بخشش با مشاور مطرح می‌کند. فراموش کردن خیانت، غیرممکن است، اما کمرنگ کردن و انتخاب برای اعتماد کردن مجدد کاملاً تحت کنترل شماست. بنابراین وقتی تصمیم می­‌گیرید در زندگی بمانید، مشاور به شما کمک می­‌کند وقتی دچارنگرانی‌­هایی از این دست شدید چطور رفتار کنید تا اذیت شوید.

پشیمونم بخاطر خیانتم چطور باید این اشتباهمو جبران کنم؟


قبل از هر چیزی باید بدانید جبران خیانت فرایند زمان‌بری است و بلافاصله با یک معذرت خواهی نباید انتظار داشته باشید که همسرتان شما را ببخشد. قدم اول برای جبران خیانت این است که رابطه‌تان را با نفر سوم بطور کامل قطع کنید. احتمالا در این زمان، وابستگی که بین شما ایجاد شده شرایط را برای‌تان سخت کند اما مشاور کمک می‌کند تا با پشت سر گذاشتن مراحل سوگ عاطفی، این وابستگی از بین برود. باید اعتماد همسرتان را دوباره بازسازی کنید، با کمک مشاور برای جلب دوباره اعتماد همسرتان یک سری اقدامات باید انجام دهید مثلا برای مدتی همسرتان هر موقع خواست گوشی‌تان را چک کند یا مثلا اگر همسرتان از اینکه شما دیر به خانه برمی‌گردید آشفته می‌شود باید برای مدتی زودتر به خانه بیایید. برای اینکه دوباره بتوانید اعتماد همسرتان را جلب کنید باید با او صادق باشید، نسبت به بعضی از واکنش‌های او که بخاطر آسیب‌های خیانت بوجود آمده است، صبر داشته باشید و آرامش‌تان را حفظ کنید تا به مرور دوباره رابطه‌تان به شرایط نرمال و پایدار برگردد.

شوهرم بهم خیانت کرده پشیمونه ولی من دیگه نمی‌تونم بهش اعتماد کنم باید چکار کنم؟


این حس عدم اعتماد شما کاملا طبیعی است، خیانت همسرتان احساسات ناخوشایندی در شما بوجود آورده است و به اعتماد به نفس‌تان آسیب رسانده است الان طبیعی است که نخواهید دوباره به کسی که به شما خیانت کرده دوباره اعتماد کنید و شک وجودتان را فرا گرفته باشد. روانشناس به شما کمک می‌کند تا افکار و احساسات ناخوشایندی که بخاطر خیانت در شما بوجود آمده را بشناسید و به شیوه صحیحی بروز دهید. همچنین راهکارهایی را در اختیارتان قرار می‌دهد تا با همکاری همسرتان بتوانید ریشه‌های بروز این خیانت را بشناسید و مشکلات‌تان را حل کنید و به مرور همسرتان را ببخشید و دوباره به او اعتماد کنید.

عشقم خیانت کرده، چیکار کنم مجداً بهش اعتماد کنم یا فراموشش کنم؟


در ابتدا باید مشخص کنیم انگیزه شما از برگشت به این ارتباط چیست؟ طول مدت رابطه شما چه میزان بوده است؟ خودتان متوجه این خیانت شدید یا او برایتان توضیح داد؟ سپس اگر بخواهید به رابطه برگردید، باید برای اینکه بتوانید طرف مقابل‌تان را ببخشید و دوباره به او اعتماد کنید با همراهی و همکاری او تلاش کنید. اگر با کمک راهنمایی‌های مشاور به این نتیجه رسیدید که ادامه رابطه به صلاح شما نیست مشاور به شما کمک می‌کند تا به شیوه درست رابطه‌تان را تمام کنید، کمک‌تان می‌کند با کمترین آسیب این ضربه عاطفی را پشت سر بگذارید.

 

خیانت پیمان‌شکنی در ازدواج است. خیانت رابطه زناشویی را به تنش می‌کشد و آرامش را از زوجین سلب می‌کند. رابطه نامشروع باعث می‌شود که همسر خیانت دیده احساس تنهایی، ناامیدی و گیجی کند. خیانت همسر گاهی اوقات به پایان یافتن رابطه منجر می‌شود، اما گاهی زوجین تلاش می‌کنند که زندگی خود را نجات دهند. برخی ترجیح می‌دهند که برای زدودن اثر سم خیانت از زندگی زناشویی از مشاور کمک بگیرند تا بنیان رابطه‌شان قوی‌تر شود. مشاوره با افراد غیرمتخصص که دانش کافی درباره مسائل و مشکلات زوجین را ندارند در این شرایط می‌تواند اوضاع را وخیم‌تر کند، با این وجود برای مدیریت شرایط­تان می‌­توانید از کمک یک مشاور متخصص در زمینه خانواده و زوجین مانند مشاورین باتجربه استفاده کنید.

مشاوران به شما کمک می کنند بهترین راه حل را درمقابل خیانت همسرتان در پیش بگیرید، گاهی پس از رخ دادن و کشف خیانت در رابطه یک زوج، تصمیم برای ادامه دادن به زندگی یا حفظ آن مهمترین مسئله به شمار می‌رود. زوج آسیب دیده که مورد خیانت همسرش قرار گرفته است نمی‌داند باید دوباره به شریک زندگی خود اعتماد کند و روابطشان را بهبود ببخشد یا دست از زندگی کنار چنین فردی بکشد. گاهی حتی فرد به دلیل مسائل فرهنگی و مالی یا به خاطر فرزندانش زندگی کنار همسر خود را می‌پذیرد ولی شاید تا آخر عمر با بددلی و بی‌اعتمادی به این زندگی ادامه دهد. به همین خاطر است که نقش مشاوره در حل مسائلی مانند خیانت در روابط بین زوجین از اهمیت ویژه‌ای برخوردار می‌شود. مشاور به همسران کمک می‌کند احساسات واقعی خود را بدون سانسور با هم به اشتراک بگذارند و برای ادامه دادن به زندگی مشترک با دیدی همه جانبه به مسائل بنگرند تا در ادامه راه دچار بددلی و  سردرگمی نشوند.

خیانت برای افراد مختلف، تعاریف مختلفی نیز ممکن است داشته باشد


آنچه به نظر یک نفر خیانت می‌آید، ممکن است برای دیگری خیانت نباشد. شاید یک نفر دیدن فیلم پورنوگرافی را خیانت نداند، حال آن که دیگری دیدن این صحنه‌های مستهجن را مصداق بارز خیانت تلقی کند. خیانت کردن یکی از طرفین باعث می‌شود که دیگری احساس بی‌کفایتی و نقص کند. برخی خیانت را به عنوان برقراری رابطه‌ی جنسی خارج از زندگی زناشویی تعریف می‌کنند و صرف علاقه داشتن را خیانت محسوب نمی‌کنند. اما واقعیت این است که رابطه عاطفی خارج از ازدواج نیز می‌تواند زندگی زناشویی  را به خطر بیاندازد و حتی بیشتر از رابطه جسمی به ازدواج آسیب بزند. رابطه عاطفی با دیگری به این معنا است که همسر خیانت‌کار دیگر توجهی به رابطه زناشویی خود ندارد. بنابراین اگر زوجین انتظارات و توقعات خود از یکدیگر را زودتر مطرح کنند و دیدگاه‌های خود درباره وفاداری به همسر و تک‌همسری را با هم به اشتراک بگذارند، ممکن است بتوانند زندگی خود را نجات دهند و از جروبحث‌های آتی جلوگیری کنند.

انواع خیانت در رابطه زوجین چگونه است؟


خیانت زناشویی انواع مختلفی دارد که در ادامه آن‌ها را توضیح می‌دهیم:

 • شیءگزینی و ترجیح دادن امور دیگر بر زندگی زناشویی: همسر در این نوع خیانت در انجام وظایف زناشویی خود اهمال می‌کند و توجه خود را معطوف به علاقه‌ای خارج از حوزه زندگی خانوادگی می‌کند. این علاقه ممکن است به شیفتگی و وسواس فکری تبدیل شود.
 • خیانت جنسی: یکی از زوجین اقدام به برقراری رابطه جنسی نامشروع می‌کند، البته معمولاً ارتباط عاطفی وجود ندارد و همسر خیانتکار به فرد جدید احساسی ندارد. مطالعات نشان داده است که مردان خیانت جنسی را سخت‌تر از زنان می‌بخشند. حال آن که زنان با رغبت بیشتری حاضر هستند شوهران خود را برای خیانت جنسی ببخشند، به شرط آن که عشق و علاقه نقشی در این رابطه جنسی نامشروع نداشته باشد.
 • رابطه مجازی: خیانت مجازی از راه چت و ارسال پیام‌های جنسی رخ می‌دهد. ممکن است خیانت مجازی هیچ‌گاه به دنیای واقعی راه نیابد و به نزدیکی جنسی نرسد. این نوع خیانت شامل دیدن فیلم‌های مستهجن نیز می‌شود. برخی رابطه مجازی و فکر کردن به خیانت را نوعی خیانت تلقی می‌کنند.
 • رابطه عاطفی: در این حالت یکی از زوجین به فرد دیگری به جز همسر خود علاقمند می‌شود. این فرد غالباً همان جنسیتی را دارد که برای همسر خیانتکار جذاب است. همسر خیانتکار ساعت‌ها با تلفن با این فرد حرف می‌زند یا با او چت می‌کند. خیانت عاطفی تاثیر مخربی بر رابطه زناشویی دارد. همسری که درگیر یک خیانت عاطفی شده است، مشکلات زندگی زناشویی خود را با فرد سومی که وارد زندگی‌اش شده، در میان می‌گذارد و دیگر همسرش را محرم خود نمی‌داند. خیانت عاطفی لزوماً همراه با خیانت جنسی نیست.
  با دوست شوهرم وارد رابطه شدم (عاشق رفیق شوهرم شدم، چطور ازش دل بکنم؟)

خیانت ممکن است همراه با نزدیکی جنسی و عاطفی باشد، در این حالت با یک رابطه ثانویه مواجه هستیم. اکثر افراد رابطه ثانویه را مصداق بارز خیانت می‌دانند.

چرا خیانت اتفاق میافتد؟


 چطور بفهمم همسرم بهم خیانت نمیکنه؟

خیانت به هزار و یک دلیل اتفاق می‌افتد. رضایت نداشتن از رابطه زناشویی می‌تواند دلیل اصلی خیانت باشد. رابطه موفق به این معنا است که هر دو طرف احساس ثبات و امنیت می‌کنند. نزدیکی جنسی و عاطفی لازمه داشتن یک رابطه رضایت بخش است. کمبود در این حوزه‌ها رضایت همسران از یکدیگر را کاهش می‌دهد. عدم رضایت زمینه را برای خیانت آماده می‌کند. البته رابطه نامشروع همواره از عدم رضایت نشأت نمی‌گیرد. گاهی اوقات ناراحتی فردی عامل خیانت است و همسر خیانتکار برای تقویت اعتماد به نفس یا مهم نشان دادن خود پیمان ازدواج را زیر پا می‌گذارد. همچنین تمایل برای تجربه کردن یک رابطه جنسی جدید به خیانت منجر می‌شود. عده‌ای نیز به دلیل کمبود عاطفی دست به خیانت می‌زنند. از دلایل دیگر خیانت می‌تواند به موارد زیر اشاره کرد:

 • به اتمام رساندن رابطه اصلی
 • اعتیاد جنسی
 • اجتناب از مشکلات فردی یا زناشویی
 • افسردگی

بعضی عوامل احتمال خیانت را افزایش میدهند


داده‌های گردآوری شده نشان می‌دهد که بعضی عوامل احتمال خیانت را افزایش می‌دهد. عامل‌های خطر خیانت عبارت است از:

 • مرد بودن: احتمال خیانت مردان 80 % بیشتر از زنان است.
 • زندگی در شهرهای بزرگ: شهرنشینی احتمال خیانت را 50 % افزایش می‌دهد.
 • جوان بودن: موارد خیانت در بازه سنی 30 ـ 18 سال دو برابر بیشتر از دیگر گروه‌های سنی است. برای افراد بالای 50 سال موارد خیانت کمتری گزارش شده است.

به خاطر داشته باشید که این عامل‌ها صرفاً نتایج مطالعات انجام شده است. قرارگیری فرد در طبقه‌بندی‌های فوق، دلیل خیانت او نیست. اگر نگران خیانت کردن همسرتان هستید، احتمال خیانت را با توجه به شرایط زندگی خود بسنجید. هر فردی ممکن است مرتکب خیانت شود.

تاثیر خیانت بر روی همسر وفادار


 

خیانت زندگی هر دو طرف را به شدت تحت الشعاع قرار می‌دهد و حتی دامنه آسیب آن به افراد دیگر، مانند فرزندان نیز می‌رسد. خیانت همسر عوارض شدیدی دارد. نتایج یک پژوهش حاکی از آن است که مورد خیانت واقع شدن سلامت جسم و روان را به مخاطره می‌اندازد. همسرانی که به آنها خیانت شده است، ممکن است عوارض زیر را تجربه کنند:

 • اضطراب
 • افسردگی
 • افزایش اضطراب و اندوه
 • اعتماد به نفس و عزت نفس پایین
 • احساس شرم یا سرزنش کردن خود
 • عصبانیت
 • استرس پس از سانحه (PTSD)
 • کاهش بازدهی در محل کار

همچنین احتمال بروز رفتارهای پرخطر از سوی افرادی که مورد خیانت قرار می‌گیرند، بیشتر است. این رفتارها شامل رابطه جنسی پرخطر یا برقراری رابطه جنسی تحت تاثیر مواد می‌شود. افزایش مصرف الکل یا مواد مخدر نیز یکی از این رفتارهای پرخطر است. پرخوری، کم غذا خوردن و افراط در ورزش کردن نیز از عوارض خیانت دیدن محسوب می‌شود. اگر همسرتان به شما خیانت کرده است، استفاده از مشاوره زوجین و کمک گرفتن از روانشناسان می‌تواند به شما کمک کند. همسرانی که می‌خواهند زندگی خود را پس از خیانت نجات دهند، می‌توانند برای داشتن یک رابطه توام با اعتماد و احترام از مشاور کمک بگیرند.

تاثیر خیانت بر همسر گناهکار


مسلماً همسر خیانت‌پیشه نیز باید عواقب خیانت خود را تحمل کند. رابطه نامشروع گاهی اوقات مدتی طولانی به درازا می‌انجامد و سال‌ها یا حتی ده‌ها سال مخفی می‌ماند. این خیانت تاثیر عاطفی و روحی شدیدی بر فرد گناهکار می‌گذارد. همسران خیانت‌کار باید افسردگی یا اضطراب شدیدی را تحمل کنند و احساس گناه مانند خوره روح آنها را می‌خورد. احساس گیر افتادن در تله و بدون یار و باور بودن نیز همواره همسر بی‌وفا را رنج می‌دهد. تغییر موقعیت به نظرشان دشوار یا غیرممکن می‌آید، در نتیجه رابطه نامشروع را باز هم ادامه می‌دهند. هرچه رابطه طولانی‌تر شود، فشار ناشی از آن نیز بیشتر می‌شود. اما ماه همیشه پشت ابر نمی‌ماند و خیانت سرانجام روزی برملا می‌شود. ترس یا مقاومت در برابر فاش کردن اسرار خیانت در درازمدت به هر دو طرف آسیب می‌زند.

درباره خیانتهایی که تکرار می‌شوند چه می‌توان گفت؟


 

زمانی که خیانت‌ بارها تکرار می‌شود، مسلماً مشکلاتی وجود دارد. در این خصوص سوالاتی مانند موارد زیر به ذهن خطور می‌کند:

 • آیا خیانت اول دلایلی داشته است که هیچ گاه برای رفع آنها اقدام نشده است؟
 • چگونه با خیانت اول برخورد شده است؟
 • آیا همسر گناهکار واقعاً از صمیم قلب پشیمان بوده است؟
 • آیا همسر خائن به تقصیر خود اعتراف کرده است؟
 • آیا طرف مقابل احساسات و واکنش خود و همسرش را تایید کرده است؟

این مشکلات مسکوت مانده زمینه را برای خیانت بیشتر آماده می‌کند. تکرار خیانت غالباً پی‌آمد اعتیاد جنسی است، همسر خیانتکار نه به دلیل وجود مشکل در رابطه زناشویی، که صرفاً به دلیل وسواس عملی دست به خیانت می‌زند. همسرانی که چندین خیانت زندگیشان را برآشفته می‌کند، باید به بررسی عامل‌های قبل و بعد از خیانت بپردازند و رفتارها، ارتباط و عواطف بروز یافته را مدنظر قرار دهند. به زوجین توصیه می‌شود که به نقش یکدیگر در دوران قبل و بعد از خیانت توجه کنند و درباره احساس گناه، شرمساری و آزردگی خود صادق باشند. بنیان خانواده پس از پشت سر گذاشتن زلزله‌ی خیانت باید به درستی ترمیم و تحکیم شود تا خیانت‌های آتی آن را به ویرانی نکشد. شک مداوم یا احساس بی‌ثباتی برای رابطه زناشویی مانند سم مهلک و کشنده است.(اگر میخواهید بدانید بعد از خیانت چطور باید زندگی مشترک خود را ترمیم کنید می‌توانید مقاله ترمیم رابطه بعد از خیانت را مطالعه کنید.)

از مشاور کمک بگیرید


 

روانشناسان با ارائه مشاوره زناشویی به بسیاری از جوانب خیانت و اثرات آن بر زندگی زناشویی و زوجین می‌پردازند. مشاوره راهکار مهمی برای کمک به پذیرش و درک خیانت است، همچنین مشاور زوجین را در مسیر رشد و بهبود رابطه راهنمایی می‌کند تا بتوانند پیوند زناشویی‌شان را تقویت کنند، دوباره به هم اعتماد کنند و راه ارتباط برقرار کردن با هم را یاد بگیرند. اکثر رابطه‌هایی که خیانت آنها را متزلزل کرده است، دوباره جان می‌گیرند و زوجین در این فرصت دوباره واقع‌بین‌تر می‌شوند و به درک عمیق‌تری از یکدیگر دست می‌یابند. مشاوره خانواده راهکاری مطمئن برای کمک به افرادی است که به تازگی متوجه خیانت همسر خود شده‌اند و برای جلوگیری از شوک و اضطراب پس از این کشف ناراحت کننده مفید است. مشاوره محیطی امن و کنترل شده را فراهم می‌کند تا همسران در چنین محیطی بتوانند:

 • به طور عقلانی درباره اتفاقات فکر کنند.
 • سوال و جوابی صادقانه داشته باشند.
 • احساسات دردناکی مانند خشم و تنفر را به تدریج و به روشی معقول مدیریت کنند.
 • آسیب و صدمه‌ای را که به همسرشان تحمیل کرده‌اند، درک کنند یا به نحوی مناسب برای این آسیب اندوهگین شوند.

کمک گرفتن از  مشاوره خانواده به شما کمک می‌کند ریشه مشکلاتتان تا پیدا کنید!

یکی از جنبه‌های مهم مشاوره خانواده با روانشناسان، روش خاصی است که مشاوران برای پرداختن به مشکلات درازمدت ریشه‌ای زمینه‌ساز خیانت به کار می‌گیرند. این روش آگاهی و درک طرفین از دلیل خیانت را افزایش می‌دهد و روشی را برای پیشگیری از خیانت دوباره در آینده ارائه می‌دهد. مشاور به زوجین کمک می‌کند تا با بررسی صادقانه‌ی نقاط قوت و ضعف خود، ماهیت رابطه‌شان را تشخیص دهند. به این ترتیب الگوهای ناسالمی، مانند هم‌وابستگی یا سوءاستفاده عاطفی مشخص می‌شود که در روند مشاوره و درمان به آن‌ها پرداخته می‌شود.

مشاورین برای کنار آمدن با خیانت همسر و حل مسائل، راهکارهایی را برای شما پیشنهاد می‌دهند


هنگامی که با خیانت مواجه می‌شوید، می‌توانید با انجام راهکارهای زیر همراه با مشاوره به تدریج نیرو و روحیه از دست رفته خود را بازیابید و دوباره درباره بازسازی زندگی خود تصمیم بگیرید.

  خیانت پدر به مادر (با خیانتکاری بابام چطور رفتار کنم)

به احساساتتان مجال بروز بدهید

همسرتان در حقتان بی‌احترامی کرده است، بنابراین مطمئن باشید که تلاش برای بخشش عجولانه به نتیجه نخواهد رسید. خیانت معمولاً معادل از دست دادن در نظر گرفته می‌شود. هر چقدر هم که از حرکت در یک مسیر جدید می‌ترسید، هیچ‌گاه سعی نکنید که مراحل اندوه را شتابزده پشت سر بگذارید.

روش سالمی را برای فاصله گرفتن از این موقعیت پیدا کنید

اگر لازم می‌دانید که از خیانت فاصله بگیرید، این کار را انجام دهید. اگر لازم است که خودتان را به نحوی دلداری بدهید و آرام کنید، مضایقه نکنید. در این شرایط بیشتر از هر وقت دیگری محتاج مراقبت از خودتان هستید.

خود را بیشتر از حد واقعی، قربانی فرض نکنید

شکی نیست که همسرتان به شکل غیرقابل باوری در حق شما ظلم کرده است، اما اگر خودتان را یک موجود بدبخت فلک‌زده بدانید که هیچ کاری از دستش برنمی‌آید، در این باتلاق گیر خواهید کرد.

مراقب باشید که با چه کسی درباره خیانت صحبت می‌کنید

برخی از افرادی که با آنها دردودل می‌کنید، احساسات شما را نادیده می‌گیرند و طرف دشمنتان را می‌گیرند، بنابراین چنین افرادی نمی‌توانند محرم اسرار شما باشند. اما افرادی هم که اجازه می‌دهند در دریای غم و اندوه خود غرق شوید، برای مشورت مناسب نیستند. اگر خانواده و دوستان‌تان بی‌طرف نیستند، یافتن یک مشاور باتجربه بهترین انتخاب است.

یک گذشته ایده‌آل برای خود خلق نکنید

بپذیرید که مشکلاتی در رابطه‌تان وجود داشته است. خیانت غالباً نتیجه خودداری از مناقشه است، به عبارت دیگر همسر خائن و احتمالاً خیانت دیده احساسات عمیقی داشته‌اند که آن‌ها را با هم به اشتراک نگذاشته‌اند. مسلماً این فاصله عاطفی فرسنگ‌ها با یک رابطه ایده‌آل فاصله دارد.

انرژی احساسات دردناک و منفی خود را به سمت مسیر رشد هدایت کنید

زمان مرهم تمام زخم‌ها نیست، بنابراین منفعل نباشید تا تمام زخم‌هایتان به مرور التیام یابد. شاید شما به هیچ طریقی مسئول خیانت نباشید، اما احتمالاً نقشی در این رابطه آسیب دیده داشته‌اید که به خیانت منجر شده است. بنابراین سعی کنید که خود را قوی‌تر، بهتر و قدرتمندتر کنید. آینده بهتری را با یا بدون همسرتان برای خودتان خلق کنید.

همان طور که زخم رویه می‌بندد و کهنه می‌شود، ای درد نیز تازگی خود را از دست می‌دهد و ممکن است بین احساسات منفی و مثبت مردد شوید. یک لحظه احساس بهتری درباره موقعیت خود دارید و لحظه بعد از تصور زجر دیدن همسر بی‌وفایتان غرق لذت می‌شوید. این تردیدها در مسیر بهبود طبیعی است. هرچند زندگی کردن با تحمل خیانت وحشتناک است، اما سعی نکنید به عقب برگردید، چون این جهت شما را به مقصد مطلوب نمی‌رساند. این خودتان هستید که می‌توانید تصمیم بگیرید تا آهسته یا سریع در مسیر قدرت گام بردارید و فقط پس از این تصمیم مهم است که زخم‌هایتان التیام می‌یابد و آمادگی بخشیدن را پیدا می‌کنید.

نمونهای موفق از کمک گرفتن از مشاورین برای بازسازی روابط بعد از خیانت عاطفی همسر


زمانی که ریحانه و سعید برای مشاوره زوجین با مشاور تماس گرفتند، بیش از ده سال بود که با هم ازدواج کرده بودند. ریحانه و سعید در زمان ازدواج به ترتیب 22 و 25 سال داشتند و اولین فرزندشان یک سال پس از ازدواج به دنیا آمده بود. ریحانه دانشجوی تربیت معلم بود، اما وقتی باردار شد، تصمیم گرفت که فعلاً درس خواندن را متوقف کند و خود را وقف وظایف مادری در خانه کند. سعید یک تجارت خانوادگی را اداره می‌کرد و وضع مالی خوبی برای رسیدگی به خانواده خود داشت. زمانی که سعید متوجه پیام دادن ریحانه به دوست مذکری به نام سهراب شد، این زوج با مشاوره‌ تماس گرفتند. این پیام‌ها جنسی نبود، اما از نظر عاطفی برانگیزنده بود: “اگر تو مال من بودی، هرگز این طور با تو رفتار نمی‌کردم.”، “بی‌نهایت زیبایی”، “این حق تو است که همیشه شاد باشی”، “به خاطر او گریه نکن، لیاقتت بیشتر از این است.” سعید از دیدن این پیام‌ها به شدت عصبانی شد و ریحانه را به خیانت متهم کرد. ریحانه به سعید گفت که سال‌ها است احساس تنهایی می‌کند و سعید هیچ گاه برای شاد کردن او تلاش نکرده است. ریحانه گفت احساس این که کسی به او توجه دارد و از او حمایت می‌کند، او را آرام می‌کند. شنیدن این حرف‌ها سعید را برآشفته کرد و او همسرش را تهدید کرد که: “این خانه و تمام پول‌ها مال من است، مطمئن باش که دخترم نازنین را پیش خودم نگه می‌دارم.” سعید خانه را با عصبانیت ترک کرد و سه روز بعد به ریحانه زنگ زد و عذرخواهی کرد. سعید به همسرش گفت که اگر رابطه جنسی وجود نداشته، می‌تواند او را ببخشد. ریحانه او را از پاکی رابطه‌شان مطمئن کرد، سعید نیز به خاطر عصبانیت و حرف‌های ناپسندش معذرت‌خواهی کرد. ریحانه نیز به خاطر رابطه نامناسب خود با سهراب عذرخواهی کرد. در این مرحله هر دو طرف توافق کردند که به مشاور مراجعه کنند. هرچند هر دو طرف از هم عذرخواهی کرده بودند، اما ریحانه حس می‌کرد که در موضع ضعف قرار گرفته است، چون فقط سعید درآمد داشت و ریحانه فکر می‌کرد که اگر شوهرش بخواهد می‌تواند نازنین را از او بگیرد. بنابراین به خاطر ترک تحصیل خود عصبانی شد و سعید را سرزنش کرد که هیچ‌گاه مانند او برای تحصیل همسرش اولویت قائل نشده است. ریحانه متوجه شد که 5 سال گذشته فقط هم‌خانه سعید بوده است، اما آن‌قدر ترسو بوده که نتوانسته درباره این وضعیت با سعید حرف بزند و نیازهای خود را با همسرش در میان بگذارد. بنابراین ترجیح داده که در سکوت بسوزد و بسازد. از طرف دیگر سعید خجالت می‌کشید که همسرش مرد دیگری را به زندگیشان راه داده و اجازه داده که یک مرد غریبه با آن لحن با او صحبت کند. سعید فکر می‌کرد: “اگر من آن پیام‌ها را ندیده بودم، چه اتفاقی می‌افتاد؟ آیا آنها بیشتر پیش می‌رفتند و رابطه جنسی را هم شروع می‌کردند؟” سعید حس می‌کرد که رویای داشتن رستوران را به خاطر تجارت خانوادگی و تامین یک زندگی قابل قبول برای ریحانه و نازنین قربانی کرده است. آن وقت ریحانه این طور جواب زحمت‌ها و ازخودگذشتگی‌های او را داده است؟ سعید مملو از حس خشم و تحقیر بود. جلسه اول مشاوره با حضور سعید و ریحانه برگزار شد، سپس جلسه مشاوره فردی و بعد از آن دوباره مشاوره زوجین برگزار شد. به این ترتیب مشاور توانست به اظهارات هر دو نفر گوش کند، برخورد آن‌ها نسبت به هم را بررسی کند و ببیند که آنها چطور مشکلاتشان را در حضور هم مطرح می‌کنند. جلسات مشاوره سعید و ریحانه هر دو هفته یکبار به مدت سه ماه برگزار شد و هر بار بخشی از مشکل مشخص شد. زوجین درباره مشکلات ریشه‌ای خود صحبت کردند، به یاد روزهای خوش لبخند زدند، راه‌حل پیدا کردند و کارهایی را که باید در خانه انجام می‌دادند، با هم مرور کردند. مشاور مشاهده کرد که زوجین در هر جلسه بیشتر با هم دوست می‌شدند، ارتباط‌شان با هم قوی‌تر می‌شد و بنیان زندگی‌شان را بر گذشت و تعهد استوار می‌کردند. آسان نبود، اما سعید و ریحانه در نهایت به دوستان و همسرانی تبدیل شدند که می‌توانستند به هم افتخار کنند. ریحانه در پایان دوره مشاوره متوجه شد که باردار است و هر دو از این خبر غرق شادی شدند. سعید ساعات کارش را کمتر کرد تا بتواند بیشتر در کنار ریحانه و نازنین باشد. به علاوه ریحانه و سعید تصمیم گرفتند که زمان بیشتری را به هم و به تنها بودن با هم اختصاص دهند. این زوج خوشبخت برنامه‌ای را برای تغییر وضعیت در نظر گرفتند تا پس از اتمام مشاوره نیز  در مسیر صحیح حرکت کنند. سعید و ریحانه بیشتر می‌خندیدند، نسبت به هم مهربان‌تر شده بودند و نیازهایشان را به راحتی با هم در میان می‌گذاشتند. سعید و ریحانه راهی پیدا کرده بودند تا بتوانند از این به بعد در کنار دو فرزند عزیزشان با خوشبختی زندگی کنند. در حال حاضر آنها یک پسر 6 ماهه دارند.

اشتراک گذاری مقاله

فیسبوک
تلگرام
توییتر
واتساپ

در کدام زمینه می‌تونیم کمکتون کنیم؟

رزرو نوبت مشاوره

مشاوره روانشناسی برای

ایرانیان خارج از کشور

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

عضویت در خبرنامه

پرسش و پاسخ کوتاه

برای پرسش و پاسخ کوتاه سوال خود را از طریق فرم زیر مطرح کنید. پاسخ، زیر این مقاله در سایت منتشر می شود و به ایمیلتان هم ارسال خواهد شد. برای گرفتن نوبت و مشاهده شرایط مشاوره و گفتگوی آنلاین یا تلفنی با مشاورین روانشناس رادیو عشق اینجا کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

 • یه شب بعد از اومدن از یه سفر شش نفره که همراه دوستان بودیم،بعد از آمدنمون با خانواده رفتیم به رستوران برای جشن گرفتن روز پدر. وقتی برگشتیم خونه همسرم خیلی خسته بود . من دلم میخواست کلی بغلش کنم و ببوسمش. ولی نذاشت و همش می‌گفت خوابش میاد و خستس. واقعا هم بود. خوابید. من دیرترخوابیدم. تقریبا داشتم کم کم میخوابیدم، که همسرم یهو برگشت سمتم و منو به زور بغل کرد و اسم یک زن دیگرو که همسر دوست خودش بود و همراه ما در اون سفر بود رو می‌آورد و منو می‌بوسید. من شکه شدم. حالم داشت بهم میخورد.همسرم مست بود و قرص کلداکس هم خورده بود و خوابیده بود. همش میخواستم پسش بزنم ولی نمیذاشت و آخر منو بوسید . بعد که انگار بیدار شده باشه فهمید و تا منو دید پس زد و دیگه بغلم نکرد…صبح بهش گفتم و منکر میشد و می‌گفت همش که مست بوده و تو حال خودش نبوده و چرا راجبش اینجوری فکر کرده‌ . همش می‌گفت حرف درستی نمیزنم و عیب هست . ولی این اتفاق خیلی روم تاثیر بدی گذاشته . احساس میکنم همسرم حسی داره به اون خانم ‌و خیانت کرده به من. میشه یکم منو راهنمایی کنید؟من واقعا دارم داغون میشم . نمی‌دونم چطور برخورد کنم باهاش. کلی بهش پیام دادم که دیگه نبینمش و از اینکه به من بخواد دست بزنه احساس بدی دارم و حالمو بهم زده. واقعا نمی‌دونم چکار کنم. راستی ما تو دوران عقد هستیم و خونه خودمون هنوز زندگی نمی‌کنیم. همسرم همش میگه که دیشب اینو یادم نیست .میگه بخدا عیب اخه اون جای خواهرمه چه فکریه میکنی ریحانه.
  من دیشب حالم بد بود عیب این حرفارو نزن بخدا عیب . نمیتونم ثابت کنم بهش خوابشو. ولی ثابت هم فایده ندارد…داغون شدم ⁦:-)⁩

  • سلام دوست گرامی
   موقعیت تلخی را تجربه کردید.
   این مساله که شما به او شک دارید که به شما خیانت میکند، جای بررسی بیشتری دارد و صرفاً با یک لغزش زبانی و در حالت مستی نمی‌توان این موضوع را اثبات کرد.
   همراه همسرتان به زوج‌درمانگر مراجعه کنید تا این مساله پیش از ازدواج بررسی شود.

 • سلام …

  8 ساله ازدواج کردم،منوشوهرم هردو 30 سالمونه و یه پسر حدودا 2ساله داریم.

  همسرم بهم خیانت کرد …با چندین نفر هم خیانت جنسے هم پیامو تماس،یه جلسه مشاوره هم رفتیم ،مشاوره گفت یجور کمبودداره از دوران کودکیش و پدر مستبدے داشته و داره.

  نتونستم احساساتمو مدیریت کنم و تصمیمم بر طلاق بود،براے تخلیه حرصم و گرفتن انتقام، آبروشو در خانواده خودم و خودش بردم.و تمام فکوفامیل خبردار شدن، بعد دیگه مشاوره هم نیومد.

  ناگفته نماند که با چنتا از زناو دختراے فامیل هم مکالمه عاطفے و بحساب مخ زنی داشته و از من بد میگفته.اما بمن چیزی نمیگفت.

  اما حالا بخاطر بچم تصمیمم برگشته،9 ماهه با لوازمم خونه مادرم هستم بدون نفقه،ایشون حق بجانبه و مدعے اینه که اخراج شدن از کارش و ازبین رفتن عزت نفسش تقصیر منه(محل کارش،خودشون متوجه فساداخلاقیش شدن و در آستانه اخراج شدنه)همه چیو گردن من میندازه،چکار کنم اصن ارزششو داره درست شدنیه این آدمو این رابطه؟

  یبارم با شماره ناشناس بعنوان یکی از دوست دختراش خودمو معرفی کردم،گول نخورد اما تا مطمئن نشد تموم نکرد یه جورایی بدشم نمیومد ارتباط برقرار کنه.اینم مطمئن شدم که تغییر نکرده و بربی وفایی خودش هست هنوز.

  • سلام دوست گرامی
   عدم کنترل هیجانات زمانی که شما با خیانت مواجه می‌شوید، اقدامی طبیعی است؛ اما زمانی که او برای مشاوره اقدام کرده بود؛ نباید شروع به داد و بیداد می‌کردید. چون مشاوره به ایشان کمک می‌کرد خلاهای خودش را به جای خیانت، از طریق درستی پر میکرد و به خانواده خودش توجه بیشتری نشان می‌داد.
   اما در حال حاضر، جمله اشتباهی که گفتید این بود که بخاطر فرزندتان می‌خواهید به زندگی برگردید؛ تا زمانی که هردوی شما برای زندگی‌تان حل مساله درستی نداشته باشید و یکدیگر را متهم کنید؛ متاسفانه فرزند شما آسیب بیشتری در کنار شما دونفر می‌بیند.
   بنابراین در این مرحله نیاز است ابتدا شما مشاوره فردی دریافت کنید تا کمی رفتارهای حل مساله یاد بگیرید؛ سپس اگر ایشان نیز همراهی کرد، برای مشاوره زوج اقدام کنید.

   • سپاس بیکران از پاسخ عالی تون،اما نکته ای هست و اونم اینه که ایشون با توجه به سابقه ی فریب دادن و دروغ گوییشون،در هنگام افشای فساد اخلاقیش به خانوادش حس میکردم که بااومدن مشاوره میخواهد فقط مرا راضی و به اصطلاح دهانم راببندد تا دوره ی تعلیق از کارش تمام شود…و نکته دوم اینکه در واقع تمام دوستان و آشنایان بدلیل اصرار بر برقراری رابطه با زنان
    و دختران فامیل از این موضوع خبر دار بودند و بی خبر من بودم که به ایشان اعتمادداشتم.آیا این ها توجیهی ست بر افشای خطای ایشان؟یااینکه صحیح است؟در آخر هم اینکه بخاطر فرزندمان میخواهم بیشتر به این موضوع فکر کنم و با خود میگویم شاید تبدیل به آدم صادق و وفاداری شود و همانند اول آشنایی که عاشق هم بودیم باز هم بتوانیم زندگی را ادامه دهیم.

 • با سلام این دومین باری هست که پیام میدم
  من یه آقای33 ساله هستم حدود9ساله که ازدواج کردم
  اوایل ازدواج من به همسرم خیانت کردم و همسرم بعد از چند مدت فهمید و ضربه بدی به رابطه دوستانه ما وارد شد چندین سال من رو نبخشید با وجود تمام کارهایی که انجام دادم.
  تا بعد از چند سال که زبونن بهم گفت که دیگه بخشیدمت اما در ظاهر بود و من میدونستم که دروغ میگه بعد فهمیدم که با یه پسر آشنا شده و وقتی فهمیدم دعوا بدی شد
  برای 3بار دیگه این قضیه تکرار شد و خانمم فقط به صورت تلفنی و بیشتر پیام با این افراد صحبت میکرد و هربار من میفهمیدم تا سری آخر بهم گفت که برا انتقام از تو این کارو کردم و دعواهای بدی بینمون رخ داد و تا پای طلاق رفتیم
  اما با این وجود هیچ کدوم نمیخواستیم طلاق و جدایی رو حس کنیم
  برگشتیم به زندگی و اینبار بهتر بودیم تا چند سال
  اما خانم من که خیلی تو رابطه هامون گرم و احساسی بود 180 درجه عوض شده بود این منو اذیت میکرد و ما یه تصمیم اشتباه گرفتیم
  واین بار به پیشنهاد دوتامون خانمم با یه مرد دوست شد و کارشون به رابطه جنسی رسید و درسته تمام این قضایا رو میدونیم دوتامون اماپشیمونی بدی سراغمون اومده
  اشتباه کردیم و کمک میخوایم
  لطفا کمکمون کنید

  • سلام دوست گرامی
   در مورد مساله خیانت کردن زوجین، نکته مهم این است که باید علت و ریشه این اتفاق کاملاً بررسی شود تا رد طرف مقابل احساس خشم ماندگار نشود. در همسرتان احساس خشم ناشی از خیانت شما، تبدیل به انتقام شد. تصمیمی که شما و همسرتان گرفتید باید بررسی شود که چرا کار به اینجا رسیده و شما و همسرتان نیاز به مراجعه به زوج‌درمانگر به صورت حضوری دارید.

 • سلام
  منو دوس پسرم خیلی باهم خوب بودیم تااینکه چند روز پیش قرارمون که میخواستیم بریم سفر بهم خورد و من مجبور شدم باخانوادم برم سفر..اونم خیلی شاکی شد و بحثمون شد..فردای رفتنم ب مسافرت رفته دوست دختر قبلیشو دیده دقیقا همون روز که قرار بود بریم باهم سفر..
  بنظرتون دوست پسرم که رفته دوست دختر 5 سال پیششو که خیلی دوسش داشته رو دیده خیانت حساب میشه؟
  اولش که رفته پیش اون پیامای منو پاک کرده بعد رفته .. بعدشم به من دروغ گفته وگفته بود میرم پیش دوستام ولی با دختر رفته بود بیرون.
  سر قرار که بوده من تماس گرفتم باهاش ببینم کجاس ولی رد تماس دادو خاموش کرد
  بعد از قرارشونم با من دعوا گرفت نمیدونم چرا..
  و گفت من نمیدونم چرا این کاره بدو کردم و باید تموم کنیم من یکاری کردم که تو دیگه ب من اعتماد نمیکنی راه دروغ گفتنم بهت باز شده نمیدونم چرا این کارو کردم
  باکلی التماس و حرف زدن ازش پرسیدم چیار کردی ..ک گفت با دختره بیون رفتم ولی دختره میدونه دوست دختر دارم فقط همینجوری چون تو نبودی رفتم بیرون باهاش
  گیر داده بود بهم بزنیم که با حرف زدنو وقت دادن بهش منصرفش کردم
  بنظرتون چیکار باید کنم؟
  میشه درستش کرد این رابطه رو ؟

  • سلام دوست گرامی
   به سن خودتان و او اشاره نکردید.
   ایشان اشتباهی کرده اما به جای جبران درصدد است که فرار کند
   به نظر می‌رسد به دنبال بهانه‌ای است تا بتواند رابطه را تمام کند.
   ایشان مداوم به شما خیانت می‌کند و شما انکار می‌کنید. بهتر است منطقی‌تر و واقع‌بینانه‌تر به این ماجرا نگاه کنید

 • سلام خسته نباشید من خانمی ۲۹ساله هستم که برای دومین بار در زندگی زناشویی به همسرم خیانت کردم
  تصمیم گرفتیم زندگیمون رو از اول باهم بسازیم ولی فکرو خیال همسرم رو داره نابود میکنه واقعا ناامیده از این زندگی فقط به مرگش فکر میکنه .
  من خیلی عذاب وجدان دارم اگه اتفاقی براش بیفته من دیوونه میشم خواهش میکنم کمکم کن کنید به وجود شما روانشناسان در کنارمون محتاجیم

 • سلام این بار دومه که پیام میدام! با یه آقای دوست هستم که ۵ سال است که باهم هستیم ولی نمیخواد با من ازدواج کنه. یه ساله پیش یه خواستگار داشتم که چند وقتی با هم حرف زدیم ولی خوب میش نرفت و من به این آقا نگفتم که خواستگار داشتم و با هاش خرف زدم و چند ماه پیشه پیام هارو تو گوشیم که واسه یک سال پیش بود دید و خیلی ناراحت شد و خیلی بهم ریخت. من بهش گفتم که تو نمیخوای با من ازدواج کنی و این پیش میاد که من خواستگار داشته باشم و باهاش حرف بزنم. خاستگارم اینجا در سوئد که من زندگی میکنم نبود. خیلی باهام بد شد و روز به روز سرد تر میشه، باهام مثال قدیما حرف نمی زنه. من بهش گفتم اگه نمیخواد میتونیم تموم کنیم ولی میگه نه دوست دارم ولی خیلی سرد شد. نمیدونم چی کار کنم کمکم کنید منم دوسش دارم. ممنون میشم از کمک تون🙏

  • سلام
   شما در یک رابطه متعهدانه هستید و چه قرار بر ازدواج باشه یا نه، باید به شرط تعهد پایبند باشید و چنین شرایطی رو با طرف مقابل‌تون درمیان بگذارید. خواسته شما طبیعیه که بخواهید با فردی در رابطه باشید که باهاش ازدواج کنید. بنابراین باید تصمیم‌تون رو بگیرید که یا این رابطه رو قطع کنید و بعد وارد رابطه‌ی دیگه‌ای بشید و با فردی آشنا بشید، یا اینکه توی همین رابطه بمونید که در این صورت نباید چنین مواردی رو از طرف مقابل‌تون مخفی کنید. در حال حاضر هم باز شما هستید که باید تصمیم نهایی رو بگیرید. درسته که قطع رابطه برای هردوتون سخته ولی وقتی خواسته‌هاتون در رابطه با هم نمی‌خونه دیر یا زود این اتفاق میفته.

 • سلام من 20 ساله که ازدواج کردم و 2 فرزند 18 و 13 ساله دارم من مدت 10 ماه هست از دی ماه پارسال متوجه شدم همسرم با خانم دیگه ای ارتباط داره هم جنسی و هم عاطفی بعد از اینکه متوجه شدم موضوع رو مطرح کردم حتی به اون خانم زنگ زدم و تهدید کردم به ظاهر مساله تمام شد ولی دوباره متوجه شدم رابطه وجود داره و این بار با مهربانی بیشتر و خواهش و سعی در بهتر کردن فضای خانه سعی کردم شوهرم رو به سمت خودم بکشونم ولی فکر میکنم این رابطه بین آنها همچنان وجود داره همسرم در مورد مسائلی که از قبل بوده مثلا بی توجهی من به خودش صحبت کرد منم گفتم سعی در جبرانش کنم همسرم خیلی مرد مهربان و خوبیه و همیشه به فکر ما بوده همیشه مشکلات کمبود عاطفی و حس کمبود رو داشته و الان من در شرایط بدی هستم که خیلی برام تحملش سخته و نمیدونم باید چکارکنم؟

  • سلام.
   قطعا فهمیدن اینکه همسرتون با فرد دیگه‌ای رابطه داره شرایط خیلی سختیه و تحملش هم خیلی سخته. خوبه که در این شرایط میتونید ویژگی‌های مثبت همسرتون رو ببینید و خیلی خوبه که برای بهبود رابطه‌تون تلاش می‌کنید. اما به یک موضوع مهم توجه کنید. هر چقدر هم مشکلات رابطه زیاد باشه راهش خیانت کردن نیست و خیانت هیچ‌وقت قابل دفاع نیست. بنابراین همسر شما راهکار اشتباهی رو به کار برده و دراقع از حل مشکلات رابطه فرار کرده و سراغ یک رابطه دیگه رفته و الان هم علت اون رو کمبودهای عاطفی که شما ایجاد کردید میدونه و این به شما احساس گناه میده. شما نباید بابت خیانت ایشون احساس گناه داشته باشید چون خیانت اشتباه ایشونه. شما فقط باید سهم خودتون رو از مشکلات رابطه بپذیرید و برای حلش تلاش کنید. اجازه بدید همسرتون هم مسئولیت اشتباهش رو بپذیره چون تنها در این صورته که میتونید امیدوار باشید دیگه این اتفاق تکرار نمیشه. بهتره حتما با هم به یک متخصص درمان خیانت مراجعه کنید و مشکلات رابطه‌تون رو ریشه‌ای‌ حل کنید.

 • سلام ۷ سال پیش باهاش دوست شدم بعد ۵ سال دوندگی خودش و خودم عقد کردیم و الان تو یه خونه ایم ولی هنوز عروسی نکردیم چون رسمشون اینه دختر عقد کرده میبرن.خیلی عاشق بودیم طوری ک مثال زدنی همه عشق و رابطه ی مارو مثال میزدن.آرمین (شوهرم) به خاطرم هرکاری کرد اون مرد خیلی خوبیه از هر لحاظ چ احساسی چ مالی همیشه کنارم بوده و منم همین طور.ولی بعد گذشت یکسال از عقدم ک باهم در اثر قهرای زیاد من یا بحثای بی مورد سر کوچکترین مسائلی ک من روشون حساس بودم (من خیلی لوسم) باهم ب مشکل برخوردیم ارمین هربار میومد سمتم و اشتی میکردیم ولی بعد ی مدت اونم خسته شد (خیلی بهم وابسته بود و با جدا کردن جام ازش دیوونش میکردم) اون حتی واسه بغل گرفتن من سرو پا شوق بود ولی من با بچه بازیام خرابص کردم همه بهم گفتن حتی خونوادم ک تموم کنم این رفتارامو اما هربار ی گند دیگ میزدم ب طوری ک دیگ توی خونه اسایش نداشت از دستم. هربار ساکم و جمع میکردم و ترکش میکردم و با گل و کادو و خواهش برم میگردوند تا اینکه خودش کشید کنار و گف اصلا با کسی در ارتباطه…اولش گف دوسش دارم و برو من رفتم بعد دو روز دوباره برگشت التماس و خواهش و عذر خواهی ک بخدا خیانت نکردم فقط میخواستم بسوزونمت میخواستم بفهمونم بهت انقدر شک به منی ک پاکم جوابش چیه همین این خانوم مسافر اسنپم بوده و من ازش خواستم این کارو واسم بکنه و هیچ حسی بهش نداشتم.من قبول نکردم و دوباره تو عرض یک هفته بارها رفتم و اون اومد دنبالم تا اینکه خسته شد و این بار اون جدایی خواس.من پشیمون شدم بخدا دوسش داشتم برگشتم قبولم کرد گف رابطش تموم شده من اون دختر و دیدم تو ی قرار سه نفره ک ب اصرار خودم بود ارمین تو اون قرار حتی نگاشم نمیکرد همش قربون صدقه من میرفت و میگف اشتباه میکنی نمیزارم بری…و نزاشت.اما فکرو خیال من تمومی نداشت.مدام قهر و ایراد.فهمیدم تو اون ده روزی ک نبودم ارمین با راضیه بوده اما فقط در حد چنتا قرارو پیام و زنگ …دختره میگف دستمم گرفته ولی ارمین میگفت بخدا دروغ میگ.علت رو جویا شدم (تو تموم این مدت ارمین مدام بهم ابراز علاقه میکرد و هرکاری میکرد باورش کنم ک دوسم داره پای تموم حرفام میشست و خسته حتی از سرکار میومد باز با من بود و قربون صدقم میرفت گوشیشو گذاشت در اختیارم و هرچی البته گاهی تو دعواها از سر خستگی میگف برو اما نمیزاشت و دوباره میومد سراغم) میگف بخدا من حسی ب راضیه نداشتم فقط تو دوره ای از زندگیم اومد سراغم ک تو حتی حواب سلاممم نمیدادی و اون مدام بهم محبت میکرد و احترام میزاشت از یطرف دوست داشتم و ازت پنهونش میکردم از ی طرف میگفتم چرا یکی اینجوری دوسم داره از دستش بدم و این بین یسری از کارایی ک واسه من میکرد و ب اونم داد…تا اینجا ک الان ۴.۵ ماه میگذره رابطشون کاملا قطع شده یعنی کلا شاید بگم دو ماهشو باهم بودن.من اخلاقم خوب شد و مدام بهش رسیدگی محبت کردم و شدم غزل خودش حالا درگیری ذهنیم این بود ک اگر دوسش نداش چرا بهش محبت میکرد چرا چن بار رفت سراغش ؟ خودش میگ هربار از تو نا امید میشدمـ میرفتم سراغش وگرنه میتونستم طلاقت بدم و باهاش باشم اما فقط منتظر ی اشاره از سمت تو بودم ک ولش کنم در واقع اون ی بازیچه بوده واس ازار من.اما من بخدا تو این مدت خیلی عذاب کشیدم خیلی بهش محبت کردم هرکاری براش کردم .اون جلوی من ب راضیه بارها توهین کرد و ازش خواس بره و گف انتخابش منم.اما چن سری خیلی کوچیک باز ازش مورد دیدم ک زیر بار نمیره مثلا راحتیش با زنای دیگ حرف زدنش اینکه بی قید شده ترسش ریخته هربار ک باهم دعوامون میشه و من اون رفتارای قبلمو دارم ارمینم ی کاری میکنه تا حالا بعد اون فقط ی نفر بهش پیام میدادک گف اینم تو اون زمان بوده و اینم فقط مزاحمش شده و باز یکمی مهربونی و ارمین بهش نگفته متاهله و بعدفقط ی روز من فهمیدم و ارمین به طرف گف و اونم رفت.من هربار اصرار ب رفتن داشتم چون واقعا نمیتونم تحمل کنم این دروغارو واس منی ک تا حالا حتی ی پیامم ب کسی ندادم.خیانت و نمیتونم اما هربار شده در خونرو قفل کنه و شبا تا صبح التماسم و کنه بگه غلط کردم بمون میکنه اینکارو .منم قبول کردم گف کمکم کن بدون تو نمیتونم ولی میخوام جبران کنم میخوام خودم و ثابت کنم .پریروز توی چت دیوار واس من دنبال لباس مجلسی میگشته ک ی لباسی تن ی خانومی و میبینه و بهش بابت خرید پیام میده من اینارو دیدم ک ارمین نوشته بود لباس موجوده؟ تن مانکنه؟ و بعد ی پیام ک عزیزم کاملا جدی گفتم باشگاه میری؟ من متوجه شدم بهش گفتم و گفت بخدا دختر نبوده پسر بوده اشتباه میکنی من زنگ زدم پسر بود.میدونم دروغه خستم…دیگ نمیتونم بهش گفتم میرم ولی پروانه واااار دورم میگرده میگ توروخدا بمون بخدا اشتباه میکنی من خیانتکار نیستم درست میشم نمیخوام دیگ کاری کنم ک برنجی ولی من نمیدونم چیکار کنم…….خستم.همین.(میدونم خیلی زیاد شد عذر میخوام امیدوارم بخونیدش و فقط بهم بگین چیکار کنم دوس دارم جلسات مشاوره برم ولی الان یکم هزینش واسم سنگینه و اینکه چون اسم شخص اوردم میشه این پیام و ب اشتراک نزارید توی سایتتون .ممنون میشم)

  • سلام دوست گرامی
   رفتارهای اشتباه شما و قهر و اشتی های زیاد و عدم توجه به همسرتان باعث ایحاد خلا عاطفی شده که همسرتان با پیام دادن به شخص دیگه سعی در جبران داشتند.
   این کار ایشان تایید نمیشود اما بهرحال انفاقی هست که پیش امده و الان مهم ادامه زندگی شماست که اگر برای شما مهم هست باید تلاش کنید.
   بی اعتماد بودن رو کنار بذارید
   بهشون محبت کنید و با ایجاد رابطه عاطفی درست، مانع از حضور افراد دیگر در رابطه شوید

 • سلام. خانم ۳۰ ساله ای هستم که ۱۱ ساله ازدواج کردم. متاسفانه تو این سالها چندین بار متوجه خیانت همسرم شدم ولی مدام با این فکر که شاید درست بشه این رابطه رو ادامه دادم ولی الان دیگه واقعا خسته شدم.با دو تا دختر و شرایط نامناسب خانواده ام جدایی هم تا حدودی برام غیر ممکنه. حدود ۱ ماهه خونه ی پدری هستم و تو این مدت هیچ تماسی نداشتیم فقط گاهی دخترم باهاش تلفنی صحبت کرده. نمیدونم باید چیکار کنم کمکم کنید . لطفا.

  • سلام
   دوست گرامی
   متاسفانه در اکثر رابطه ها پس از یکبار اشتباه و خیانت، همسر با سکوت و یا بخشش،مسئله رو حل نمی کند بلکه صورت مسئله رو پاک می کند.انچه که در ترمیم رابطه بعد از خیانت و عدم وقوع مجدد آن مطرح هست شناسایی علت و دنبال راه حل و رفع مشکل بودن و مراجعه به فرد مطمئن و مشاور میباشد نه اینکه هرکسی سعی کند شخصی را ببخشد یا فراموش کند که به نوعی میتواند استارت مشکلات بعدی باشد .
   ابتدا لازم است شما خودتان صبور و ارام باشید.
   در مورد اطلاع مجدد از خیانت همسرتان با ایشان صحبت کنید و شرایط را باز کنید.با ایشان صحبت کنید و دلیل رفتارشان را پیگیری کنید .و با صحبت قاطعانه در مورد ادامه زندگی سوال کنید. اشتباهاتی هم از سمت شماوجود دارد بپذیرید و با مشاوره حضوری نسبت به کنترل ایشان اقدام کنید.

 • سلام من با اقایی ۱ ساله دوستم .رابطمون خیلی خوب بود تا این دو ماه اخر میگه روابطمونو کمتر کنیم میگه حوصله تلفن بازی ندارم .من چی باید بگم؟؟ هرچی مقاومت میکنم بدتر میشه

  • دوست عزیز
   سلام

   در چنین موقعیت‌هایی، همه ما سه تا راه داریم: یکی اینکه هیچی نگیم (که خب خودمون آزار می‌بینیم)، دو اینکه مثل شما مقاومت کنیم یا از راه تهدید و عصبانیت جلو بریم (که علاوه بر خودمون، طرف مقابل را آزار می‌دیم)، یا خیلی جرات‌مندانه، در مورد این مساله باهاشون صحبت کنید. اما منظورم چیه؟
   رفتار جرات‌مندانه (assertive)، رفتاریه که فرد بدون اینکه منفعل باشه (مثل مورد اول) یا خشونت به خرج بده، حرفش را بزنه. مثلا براش توضیح بدید که این رفتار داره شما رو ناراحت می‌کنه و اینطوری اگه پیش بره، قطعا به رابطتون آسیب می‌رسونه.
   کلید موفقیت این مدل رفتار و حرف زدن اینه که شما آروم باشید و کوتاه هم صحبت کنید. به علاوه، به فرد مقابلتون فرصت بدید که فکر کنه.
   در نهایت با توجه به توضیحاتتون، پیشنهاد می‌کنم قبل از تصمیم جدی برای ادامه ارتباط، حتما با یک روانشناس و مشاور متخصص صحبت کنید تا تصمیم درست‌تری برای آیندتون بگیرید.

 • سلام، خسته نباشی. من یه دختر 18 ساله‌ام. یکساله با یکیم خیلی همو دوس داریم. واقعا خیلی همو دوس داریم ولی اون قصدش خاستن نیست و میخاد همیشه دوست بمونیم. اما تو آیندش همیشه تو برنامهاش هستم. چند وقت پیش باهاش رفتم مسافرت شب که خواب بود گوشیشو چک کردم. دیدم با یکی جز من ارتباط داره. اینم ی زن طلاق گرفته. 5 سال باهاشه و دوتامونو ی اندازه دوست دارع. من نمیتونم ولش کنم و ن میتونم تو ی رابطه سه نفره باشم. خیلی حالم بدع. بنظر شما چیکار کنم؟ اون میگه که میخاد طرفو ول کنه اما 6ماهی زمان میبره باید کم کم بکشم کنار. ولی من تو این 6ماه چطور باید تحمل کنم.

  • دوست عزیز
   سلام
   می‌خوام به این سوالات خوب فکر کنید:
   «واقعا دلتون می‌خواد با کسی که همزمان با شما با کس دیگه‌ای هم تو رابطه هست، رابطتتون را ادامه بدید؟»؛ «واقعا فکر می‌کنید بعد از این پذیرش شما برای 6 ماه فرصت، فرد مقابلتون رابطش را تمام می‌کنه؟» و اصلا به فرض تمام کردن، «چه تضمینی وجود داره که دیگه این کار رو نکنه؟»
   فکر می‌کنم قبل از هر چیزی به این سوالات جواب بدید، اگر پاسختون منفی بود که هیچی، می‌تونید به تموم کردن رابطه فکر کنید؛ اما اگر مثبت، حتما حتما باید با یه روان‌شناس متخصص برای آینده رابطتون مشورت کنید.

 • سلام. اخیرا من متوجه ارتباط زنم با یه پسر شدم بعد تحقیق فهمیدم که تو یه گروه تلگرامی آشنا شدن از اون روز کلا زندگیم عوض شده همش سیگار میکشم و گریه میکنم بعد به دست آوردن اکانت اون پسر باهاش حرف زدم میگفت خودشو یکی دیگه معرفی کرده و گفته مطلقه است اون پسر میگفت من خبر نداشتم که متاهله و قسم خورد که دیگه جوابشو نده و منم گفتم اگه تکرار بشه شکایت میکنم الان هر وقت میام سر کار گوشیشو با خودم میارم ولی میخوام بدونم زنم چرا اینکار رو کرده ما خیلی همدیگه رو دوست داشتیم.لطفا راهنماییم کنید

  • سلام
   دوست گرامی
   در یک رابطه ای که یک نفر به هر دلیلی خیانت می کند باید مسائل ریشه یابی شود و به شناسایی علت و دنبال راه حل و رفع مشکل و مراجعه به فرد مطمئن و مشاور پرداخت .
   با اینکه اصل خیانت رو هیچ دلیلی توجیح نمیکند اما بهتر است با ایشان صحبت کنید و دلایلی که به فرد دیگر علاقمند شدن رو بررسی کنید . خودتان آرام و صبور باشید .شرایط و مشکلات رابطه تان رو بررسی کنید. اجازه بدهید علت ها رفتار ایشان مطرح شود و با هم به دنبال راه حل باشید.مشاوره حضوری به شما کمک زیادی خواهد کرد

   • سلام من هم مشكل رابطه ي پنهاني شوهرم با كس ديگر رو دارم من ي ماهه متوجه شدم ك همسرم با شخص ديكه اي مدت سه ساله پنهاني زندگي ميكنن همسرم شهر ديكه اي ب خاطر شرايط كاريش زندگي ميكنه و همونحا با همون خانم اشنا شدن من وقتي متوجه شدم ب مشاوره رفتم فعلا در جلسه اول از من خواستن ب رويش نيارم و اروم زندگي كنم البته همسرم هواي ما رو خيلي داره و هر زمان ك پيش من و بچه ها مباد كلي ب ما رسبدگي ميكنه وًمخبت داره و اينم بگم از اونطرف با اون خانم تفريحات و مسافرتهاي ايران وخارجش و هم داره

    • سلام دوست گرامی
     بهترین رفتار در حال حاضر عدم بازگویی این موضوع هست و سعی کنید محبت و رابطه بین خودتان و همسرتان را تقویت کنید و ایشان را بیشتر جذب خودتون و خانواده کنید
     اعلام این موضوع ممکن هست در حال حاضر باعث از بین رفتن حرمت ها شود که هم برای شما و هم فرزندانتان زندگی را سخت می کند و ممکن هست ایشان مجبور به یکسری انتخاب ها و تصمیماتی شود که چندان به نفع شما نباشد .بهتر است به جای اینکه این موضوع مطرح کرد شرایط را به صورتی مهیا کنید که خود ایشان به مرور رابطه موازی را تمام کنند

مقالات مرتبط

قیمت مشاوره روانشناسی (تعرفه سازمان نظام روانشناسی برای مشاوره حضوری، تلفنی و آنلاین)

قیمت مشاوره روانشناسی، توسط سازمان نظام روانشناسی و مشاوره هر سال تعیین می‌شود. البته در مراکز مشاوره و کلینیک‌های روانشناسی، ممکن است قیمت‌های متفاوتی را ببینید. برخی از مراکز مشاوره،

مطالعه»